Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Ci vediamo in palestra - Do zobaczenia w klubie fitness
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna podstawowe słownictwo dotyczące siłowni i klubów fitness;
Uczeń świadomie stosuje w swoich wypowiedziach przymiotniki w stopniu najwyższym bezwzględnym, wyrażając opinię;
Uczeń udziela rad dotyczących zapisów i aktywności na siłowni i w klubie fitness.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego;
Strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, ćwiczenie używania i rozumienia języka obcego w naturalnych kontekstach;
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych;
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe;
webquest.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
rzutnik lub tablica multimedialna;
głośniki lub słuchawki;
materiały piśmiennicze;
klasyczna tablica do pisania.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat lekcji oraz jej cele i krótko zapowiada jej przebieg.
Przed przystąpieniem do lektury dyskusji na włoskiej grupie na portalu społecznościowym, nauczyciel zadaje pytanie „Che consigli avete per qualcuno che vuole cominciare a frequentare la palestra?”, rozpoczynając burzę mózgów w klasie. Odpowiedzi uczniów można zapisywać hasłowo na tablicy, tworząc mapę myśli. Następnie uczniowie czytają pierwszy tekst z części Przeczytaj/posłuchaj i wykonują do niego pierwsze ćwiczenie. Drugie ćwiczenie może zostać zadane jako praca domowa związana z wyszukiwaniem informacji w internecie metodą webquest.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyjaśnia treści zawarte w drugim tekście z sekcji Przeczytaj/posłuchaj: stopień najwyższy bezwzględny przymiotnika oraz przypomnienie informacji dotyczących umawiania się na konkretną godzinę danego dnia. Po każdej z tych części uczniowie wykonują odpowiednie ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (przymiotnik: ćw. 5, 6; godziny i daty: ćw. 2, 4).
Następnie należy przejść do multimedium – są to dwa pliki audio.
Nauczyciel dzieli uczniów w pary – jedna osoba słucha pierwszego nagrania, druga natomiast słucha audio nr 2 (jeśli technicznie jest to możliwe). Następnie uczniowie opowiadają sobie nawzajem treść nagrań. Wybrane osoby prezentują streszczenia nagrań na forum klasy, a pozostali uczniowie próbują znaleźć w nich ewentualne błędy lub uzupełnić je. W dalszej części uczniowie wysłuchają obu nagrań i wykonują do nich ćwiczenia.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie pracy z materiałem interaktywnym uczniowie wracają do mapy myśli przygotowanej w fazie wprowadzającej i uzupełniają ją o wiadomości uzyskane w czasie lekcji.
Uczniowie dzielą się w pary i odgrywają dialog: jedna osoba pracuje w recepcji klubu fitness, druga chce się zapisać, wykupić karnet i umówić na indywidualny trening z trenerem.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać ćwiczenie nr 2 z sekcji Przeczytaj/posłuchaj oraz ćwiczenia nr 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa z tematyki związanej ze sportem.
Multimedium może zostać również wykorzystane jako ćwiczenie sprawdzające rozumienie ze słuchu np. na sprawdzianie.