Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Punti di forza - Silne strony
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła średnia, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się porozumiewanie się w języku ojczystym
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
kompetencje obywatelskie
kompetencje w zakresie przedsiębiorczości.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa podstawowe umiejętności.
Uczeń stosuje wyrażenia niezbędne do zrozumienia informacji o posiadanych cechach.
Uczeń potrafi połączyć kompetencje z zawodami, w których są one przydatne.
Uczeń opowiada o swoich umiejętnościach.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
stawianie pytań
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji
kształtowanie empatii i otwarcia na obcy język i towarzyszącą mu kulturę.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm
Kognitywizm
Konektywizm
Podejście holistyczne
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Metoda kognitywna
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze, plansze przedstawiające przedstawicieli zawodów pojawiających się w materiale
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pokazując plansze przedstawiające przedstawicieli powszechnie znanych zawodów, prosząc o ich nazwanie oraz określenie, jakie cechy i umiejętności kojarzą się im z tymi profesjami, jakie warunki trzeba spełniać, aby te zawody wykonywać. Nauczyciel zapisuje umiejętności na tablicy.
Następnie uczniowie wskazują, które z nich nabywa się na drodze kształcenia lub zdobywania doświadczeń, a które są związane z naszą osobowością.
Uczniowie czytają list I miei punti di forza na głos i kolejny raz po cichu. Określają, jakie cechy stanowią mocne strony Aurory, a jakich umiejętności jej brak. Nauczyciel może zapytać, czy do wykonywania wybranych przez Aurorę i Zuzannę zawodów są niezbędne dodatkowe umiejętności, poza wymienionymi, a także w jakich zawodach Aurora mogłaby wykorzystać swoje umiejętności.
Dwa polecenia do tekstu z części Przeczytaj/posłuchaj sprawdzają rozumienie tekstu.
W tekście właściwym podane zostały przykłady wybranych umiejętności miękkich i twardych. Zaprezentowane zostały formy przymiotnikowe i rzeczownikowe wskazanych umiejętności. Nauczyciel może poprosić uczniów, aby spróbowali powiązać inne przymiotniki określające cechy z rzeczownikami o tym samym znaczeniu, a także zachęcić do tworzenia zdań z użyciem obu form.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z kartą zadań interaktywnych: uczniowie mogą w dowolnej kolejności wykonywać zadania, z tym że wykreślanka i domino ułatwiają odgadnięcie słów. Podobnie wykonanie zadania na łączenie ułatwia grę w kółko i krzyżyk. Nauczyciel powinien zachęcić uczniów do kilkukrotnego zagania w mini gry w celu osiągnięcia jak najlepszego rezultatu, a przez to opanowania słownictwa i rozumienia przedstawianego zagadnienia.
Można zaproponować, aby uczniowie opowiedzieli o swoich umiejętnościach i określili, w których zawodach te umiejętności mogą być przydatne.
Polecenia do multimedium bazowego sprawdzają zrozumienie wybranych informacji oraz opanowanie słownictwa.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 6 nauczyciel może poprosić o wskazanie, jakimi umiejętności powinni się charakteryzować przedstawiciele zawodów, które stanowiły błędne odpowiedzi.
W ćwiczeniu 7 można zaproponować, aby uczniowie wskazali inne zawody (aniżeli ten wskazany przez ucznia), w których przedstawione kompetencje mogłyby mieć kluczowe znaczenie. Można zaproponować, aby uczniowie, pracując w małych grupach, zadawali pytania odnośnie do posiadanych cech (Sei coraggioso? Sei discreto?).
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenie 2 i ćwiczenie 3.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać zadania z e‑materiałów:
Chi è Lei nella vita?Chi è Lei nella vita?
Le mie esperienze professionaliLe mie esperienze professionali
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić uczniów do wyrażenia opinii odnośnie do umiejętności, które są uznawane za najistotniejsze we współczesnym świecie, a także takich, które uznawane są za słabości, ale mogą zostać skutecznie wykorzystane w pracy zawodowej, albo w niej nie przeszkadzać.
Dodatkowo uczniowie mogą samodzielnie w domu ponownie zagrać w poszczególne mini gry w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.