Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Agnieszka Woch, Dorota Kaszak, Dominika Kobylska, Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In un’agenzia immobiliare - W agencji nieruchomości
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo dotyczące mieszkania/domu, jego pomieszczeń oraz wyposażenia.
Uczeń rozpoznaje podstawowe elementy ogłoszenia kupna i wynajmu mieszkań/domów.
Uczeń opisuje mieszkanie, które chciałby wynająć lub kupić.
Uczeń uzasadnia swoje wymagania dotyczące mieszkania do wynajęcia.
Uczeń tworzy liczebniki porządkowe od 1 do 100.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzania materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca indywidualna;
praca na forum.
Środki dydaktyczne:
komputer lub laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna;
materiały piśmiennicze;
kartki formatu A5 z napisem Casa/appartamento pośrodku i odchodzącymi od niego promieniami.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początku zajęć nauczyciel proponuje uczniom przypomnienie słownictwa związanego z domem/mieszkaniem (nazwy pomieszczeń, wyposażenie) w formie mapy myśli. Uczniowie otrzymują schematy ze słowami Casa/appartamento umieszczonymi pośrodku i odchodzącymi od nich promieniami, następnie wypełniają je, pracując w parach. Po podsumowaniu zadania na forum nauczyciel informuje uczniów, że włoskie ogłoszenia dotyczące nieruchomości mają szczególną formę. Mówi uczniom, że podczas tej lekcji przypomną sobie również tworzenie liczebników porządkowych.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem „Appartamenti in affitto e in vendita”. Nauczyciel pyta, które z mieszkań byłoby, zdaniem uczniów, najwygodniejsze dla rodziny składającej się z rodziców, 15‑letniego syna i 11‑letniej córki. Prosi o uzasadnienie wyboru (polecenie numer 1 do tekstu). Następnie uczniowie analizują ogłoszenia i wykonują polecenie numer 2.
Nauczyciel pyta uczniów o formy liczebników porządkowych 1‑10 i przypomina im, w jaki sposób tworzy się formy liczebników porządkowych 11‑100. Zadaje pytania wymagające użycia tychże, np. A che piano abiti? A che piano vorresti abitare nel futuro?
Uczniowie grają w grę „A quale piano?” i wykonują związane z nią trzy polecenia.
W zależności od tempa pracy uczniów i możliwości czasowych w obrębie trwania lekcji można wykonać zadanie 4 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, aby wyobrazili sobie, że w ramach programu Erasmus wyjeżdżają na 3 miesiące do Rzymu. Mają za zadanie podać 4 elementy charakteryzujące mieszkanie, w którym chcieliby mieszkać (np. usytuowanie, piętro, pomieszczenia i wyposażenie). Kilka osób podaje te cechy na forum klasy.
Praca domowa:
Dla wszystkich uczniów: ćwiczenia 1, 3, 5, 6 i 9 z sekcji Sprawdź się.
Dla uczniów mających problemy z językiem włoskim: ćw. 2 i 7 z sekcji Sprawdź się.
Dla chętnych: ćw. 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Można wykorzystać aktualne ogłoszenia o kupnie, sprzedaży i wynajmie nieruchomości, zamieszczone na włoskich stronach internetowych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Podczas gry uczniowie zapisują na kartce poprawną wersję odpowiedzi do tych pytań, w których popełnili błąd. Następnego dnia wracają do swoich notatek.