Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cosa fai nella vita? - Czym się zajmujesz?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje i utrwala słownictwo związane z nazwami zawodów.
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne na temat wykonywanych zawodów i związanych z nimi miejscami pracy.
tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne związane z tematem zawodów i związanych z nimi miejscami pracy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe,
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe),
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe,
gamifikacja.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do Internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze. Ewentualnie nauczyciel może przynieść kilka atrybutów omawianych w e‑materiale zawodów.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do Internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel, z wykorzystaniem atrybutów lub bez nich, wprowadza temat wykonywanych zawodów. Pyta uczniów, jakie zawody wykonywane są w ich rodzinach, jakie zawody są im znane, czy mają jakieś spostrzeżenia dotyczące różnic pomiędzy zawodami wykonywanymi przez dziadków, a tymi, które wykonują rodzice lub np. starsze rodzeństwo. Nauczyciel informuje, że na lekcji uczniowie poznają wybrane nazwy włoskich zawodów oraz specyfikę zmian językowych, jakie zachodzą w tym obszarze leksykalnym.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi o odsłuchanie dialogu, a następnie pyta uczniów, czy to częste zjawisko w rodzinach, by były tak zróżnicowane pod względem zawodowym, czy znają przykłady takich rodzin, w których jeden zawód dominuje lub zawody w kolejnych pokoleniach powtarzają się. Nauczyciel może kontynuować rozmowę, pytając uczniów o to, kim chcieli być w dzieciństwie, a kim chcą być teraz. Zachęca uczniów do wykonania polecenia do nagrania. Następnie przechodzi do omówienia specyfiki nazw zawodów w języku włoskim w oparciu o tekst na ten temat, a także w oparciu o kartę zadań interaktywnych (uczniowie mogą pracować w parach, np. każda para gra w inną minigrę).
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta o nazwy zawodów zapamiętane z lekcji, pyta o ich formy żeńskie i męskie, o nowe i stare określenia.
Powtarza z uczniami przykłady często powtarzających się par słowotwórczych z końcówkami -o/-a lub -e, a także np. -tore/-ista.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej nauczyciel poleca wykonać co najmniej część ćwiczeń z sekcji Sprawdź się, np. zestaw 1, 2, 4, 7 i 8. Zachęca też do pogłębiania wiedzy w e‑materiałach wskazanych w materiałach pomocniczych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji wprowadzającej lub utrwalającej słownictwo z zakresu nazw zawodów.
Uczniowie mogą stworzyć dodatkową listę innych zawodów metodą burzy mózgów.