Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Hai studiato? - Uczyłeś się?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
uczeń stosuje nowe konstrukcje zdaniowe, by opisać czynności, które wykonał w przeszłości;
uczeń posługuje się czasem passato prossimo by opisać czynności wykonane w przeszłości;
uczeń zna i posługuje się czasownikami nieregularnymi czasu passato prossimo;
uczeń rozróżnia nieformalną formę czasownika od grzecznościowej;
uczeń potrafi stworzyć prostą wypowiedź na temat tego, co robiły w przeszłości inne osoby;
uczeń potrafi skonstruować pytanie o to, co inne osoby robiły w przeszłości;
uczeń potrafi opowiedzieć o wydarzeniach ze swojego życia, korzystając z konstrukcji czasu przeszłego passato prossimo z czasownikiem posiłkowym avere.
Cele motywacyjne:
uczeń odczuwa satysfakcję, mogąc opowiedzieć o wydarzeniach ze swojego życia;
uczeń potrafi odnaleźć się w nowym, włoskojęzycznym towarzystwie, dzięki możliwości wzięcia udziału w rozmowie na temat tego, co robił w przeszłości, jak spędził poprzedni dzień;
uczeń potrafi opowiedzieć o tym, co robiły inne osoby, co przyczynia się do zwiększenia jego kompetencji komunikacyjnych;
uczeń potrafi sam nawiązać rozmowę, zadając pytanie o to, co inne osoby robiły w przeszłości.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
By zainteresować uczniów, nauczyciel rozpoczyna lekcję od zdania, które wygłasza po włosku, mówi, co zrobił wczoraj, np. „Ieri dopo il lavoro ho letto un articolo interessante”. Następnie pyta uczniów, czy rozumieją to zdanie.
Nauczyciel prosi uczniów, by wypisali w języku włoskim, w czasie teraźniejszym, po dwie czynności, które wykonują codziennie.
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie e‑materiału.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu „L’esame fallito di Marco”. Prosi uczniów o wymienienie tych form passato prossimo, które potrafią rozpoznać w tekście.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie poleceń do przeczytanego tekstu. W razie potrzeby odpowiada na pytania.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom formy nieregularne participio passato i tłumaczy, jak budować poprawne zdania z ich użyciem.
Nauczyciel prosi uczniów o wysłuchanie pliku audio. Prosi uczniów o odnotowanie, ile osób wypowiada się w nagraniach, po ich odtworzeniu prosi wybranego ucznia o podanie tej informacji. Nauczyciel zaleca uczniom wysłuchanie nagrania jeszcze dwa razy.
Nauczyciel tłumaczy różnicę między nieformalnym a grzecznościowym rejestrem w konstruowaniu zdań pytających.
Nauczyciel prosi o wykonanie poleceń do pliku audio.
Nauczyciel dzieli uczniów na pary lub trzyosobowe grupy. Uczniowie tworzący każdą parę lub grupę uzgadniają, jakie są czynności, które wykonał każdy z nich dzień wcześniej. Następnie przedstawiciel wybranej grupy wymienia, używając pierwszej osoby liczby mnogiej, jakie czynności wykonali członkowie całej grupy, odpowiadając na pytanie nauczyciela: „Cosa avete fatto ieri?” (przykładowa odpowiedź: Abbiamo fatto la spesa e abbiamo visto un film). Nauczyciel prosi wybraną osobę z innej grupy o to, by zreferowała, co zrobili członkowie tej grupy, używając drugiej osoby liczby mnogiej (przykładowa odpowiedź: Voi avete fatto la spesa e avete visto un film). Następnie kolejna grupa zaczyna opowiadać o tym, co zrobiła, itd.
W ramach pracy domowej, nauczyciel zleca uczniom zrobienie zestawu ćwiczeń interaktywnych z sekcji „sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Na koniec lekcji, nauczyciel prosi uczniów o powrót do zapisanych na samym początku przez siebie dwóch czasowników i o próbę zapisania ich form participio passato. Jeśli uczniowie wybrali czasowniki, które nie pojawiły się w e‑materiale, a mają odmianę nieregularną, nauczyciel pomaga uczniom w zapisaniu poprawnej odmiany, uświadamiając tym samym, że poznane w e‑materiale czasowniki nieregularne nie są zbiorem wszystkich istniejących czasowników, które mają nieregularną formę participio passato.
Nauczyciel zadaje wybranym uczniom pytanie: „Cosa hai fatto ieri?”
Nauczyciel prosi wybranego ucznia o to, by zadał jemu to samo pytanie, pamiętając o zachowaniu formy grzecznościowej.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mają wykonać zadania domowe 1‑8 z sekcji „sprawdź się”. Ćwiczenia oznaczone jako trudne są zadaniem dodatkowym, nieobowiązkowym.
Nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie na kolejną lekcję krótkiej wypowiedzi, w której przedstawiają w czasie przeszłym wykonane przez siebie czynności.
Materiały pomocnicze:
Tabele odmiany czasowników w języku włoskim.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może otworzyć nagranie audio i poprosić uczniów o wychwycenie ze słuchu i wypisanie na kartce wszystkich czasowników, które się w nich pojawiają. Prosi następnie uczniów o próbę utworzenia własnych zdań z wypisanymi czasownikami.