Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Vogliamo andare al centro commerciale? - Chcemy iść do centrum handlowego?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
interpretuje słownictwo związane z robieniem zakupów w różnych sklepach w centrum handlowym;
interpretuje wady i zalety robienia zakupów w centrum handlowym, wyraża i argumentuje swoje zdanie;
potrafi porozumieć się w sklepie z użyciem charakterystycznych zwrotów i słów;
potrafi wskazać, jakie przedmioty można kupić w jakim sklepie;
formułuje wypowiedzi z użyciem trybu condizionale semplice, używając form nieregularnych;
potrafi użyć trybu condizionale semplice w odpowiednim kontekście.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie kompensacyjne;
strategie społeczne;
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe).
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze, kartki z wypisanymi czasownikami w bezokoliczniku, kostka do gry.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów czy lubią robić zakupy w centrum handlowym.
Uczniowie zapoznają się z tekstem „Vogliamo andare al centro commerciale?”
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają ponownie tekst „Vogliamo andare al centro commerciale?”
Nauczyciel omawia materiał gramatyczny, formy nieregularne condizionale semplice. Uczniowie mają za zadanie odmienić kilka czasowników i ułożyć kilka zdań z użyciem condizionale semplice.
Uczniowie zapoznają się z multimedium.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. Następnie wykonują ćwiczenia 1, 5 i 6 z sekcji Sprawdź się. Potem uczniowie realizują ćwiczenia otwarte 7 i 8. Mogą odczytać odpowiedzi na ćwiczenie 8 na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach lub trójkach. Do zadania używają karteczek z czasownikami. Każdy uczeń rzuca kostką i losuje kartkę z czasownikiem. Następnie muszą podać poprawną formę w condizionale semplice, zakładając, że wyrzucenie 1 - oznacza pierwszą osobę liczby pojedynczej, wyrzucenie 2 - drugą osobę liczby pojedynczej i tak dalej. Po podaniu poprawnej formy uczeń musi ułożyć zdanie z tą formą czasownika. Otrzymuje wtedy punkt. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta jakie nazwy sklepów poznali uczniowie w trakcie lekcji i co można w nich kupić.
Praca domowa:
Ćwiczenia 4 – 6 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Kartki z czasownikami w bezokoliczniku, kostka do gry.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą po kilku dniach przesłuchać dialogi w sklepach, zatrzymać nagrania w odpowiednim momencie i podać możliwe odpowiedzi na głos.