Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Rispetto dei diritti dell’uomo - Poszanowanie praw człowieka
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
pozna słownictwo dotyczące praw człowieka;
będzie potrafił wypowiedzieć się na temat podstawowych praw człowieka;
nauczy się używać form pozwalających powiedzieć „każdy/każda”.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Che cosa è importante per voi? Odpowiedzi notowane są na tablicy, również kontrowersyjne.
Można rozwinąć krótką dyskusję w języku polskim, zastanawiając się nad tym, czy to, co dla uczniów jest ważne, może być ważne również dla ich włoskich rówieśników.
Na zakończenie wstępnych rozważań nauczyciel prosi o ustawienie wynotowanych elementów na liście praw mężczyzn (gli uomini / i maschi) i kobiet (le donne / le femmine). Uczniowie mogą zwrócić uwagę na występujące różnice w przygotowanych zestawieniach. Warto podsumować stwierdzeniem, że wszyscy ludzie mają te same i równe prawa, niezależnie od płci: Tutti gli individui umani hanno i diritti uguali / Tutta la gente ha i diritti umani.
Wskazane jest przypomnieć specyfikę użycia terminu la gente.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem wprowadzającym. Odnotowują wymienione nazwy praw człowieka. Zwracają uwagę na nazwę Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (PDPCz). Odnajdują jej odpowiednik włoski otwierając dostęp do tekstu źródłowego (ilustracja).
Czytają wstęp objaśniający do PDPCz. Nauczyciel może podać dodatkowe informacje formalne, historyczne, kontekstowe nt. PDPCz.
Zwracają uwagę na polecenie wprowadzające i czytają uważnie wyciąg z PDPCz. Tekst jest względnie trudny. Przed lekturą można objaśnić niektóre z terminów/wyrażeń, które mogą utrudnić zrozumienie meritum przywołanych artykułów.
Odszukują w słownikach pozostałe niezrozumiałe słowa / struktury.
Uczniowie mogą odczytać na głos kolejne artykuły. Należy zwrócić uwagę na poprawną wymowę odczytywanego tekstu.
Wykonywane jest polecenie towarzyszące. Można postawić także pytania szczegółowe dotyczące opisanych praw.
Nauczyciel objaśnia użycie ogni, ognuno/ognuna; zwraca uwagę na różnicę strukturalną między avere diritto a oraz avere il diritto di.
Przed przystąpieniem do zapoznania się z katalogiem warto też zwrócić uwagę na pary antonimów wymienione w tekście właściwym.
Uczniowie zapoznają się z treściami katalogu multimedialnego.
Odpowiadają na pytania stawiane w kolejnych kartach katalogu.
Wykonują polecenia towarzyszące katalogowi.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują kolejne lub wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Przypominają sobie nazwy wszystkich praw / sfer praw człowieka, które zostały omówione podczas lekcji.
Praca domowa:
Ćw. otwarte nr 7 i 8 / Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog może być podstawą poszerzonej debaty nad prawami osób o różnym statusie społecznym. Można wykorzystać pytania stawiane w opisach w kolejnych kartach katalogu.