Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: E questo? Che cosa è? - A to? Co to jest?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa otaczające go przedmioty.
zna formy rodzajników nieokreślonych.
zna podstawowe zasady stosowania rodzajników nieokreślonych.
zna zasady odmiany rzeczownika przez liczbę i rodzaj.
tworzy proste zdania z użyciem czasownika essere i avere.
potrafi wskazać przy pomocy zaimków wskazujących osoby i przedmioty.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się.
kształtuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego i przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
konstruktywizm
strategia domysłu językowego
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie - odgrywanie scenek)
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur)
strategie przetwarzania materiału językowego
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
nauczanie hybrydowe
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe) / konektywizm
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu, rzutnik, odtwarzacz plików audio lub tablica multimedialna, materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wzbudza zainteresowanie uczniów pytając, jakie pytanie najczęściej stawiali będąc małymi dziećmi (powinno paść m.in. Co to jest?).
Nauczyciel wyjaśnia, że temat lekcji to właśnie jedno z ważniejszych pytań życiowych, przy pomocy którego odkrywamy świat.
Nauczyciel przedstawia zaproponowane wprowadzenie do lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z lekturą dialogu Una prima lezione con la nostra insegnante.
Zgodnie z poleceniem wprowadzającym uczniowie starają się wynotować nazwy przedmiotów, które pojawiają się w dialogu.
Nauczyciel prosi o zadawanie pytań dotyczących wynotowanych nazw, np. Una penna, che cosa è?
Nauczyciel objaśnia słownictwo, o które pytają uczniowie oraz pozostałe słówka i struktury w dialogu.
Uczniowie odczytują dialog z podziałem na role.
Uczniowie wykonują pierwsze polecenie do dialogu Una prima lezione con la nostra insegnante, stawiając hipotezy dotyczące rodzajnika nieokreślonego.
Nauczyciel wprowadza formy i zasady użycia rodzajnika nieokreślonego, korzystając z informacji podanych w tekście znajdującym się pod dialogiem.
Nauczyciel wprowadza zasady dotyczące odmiany rzeczownika włoskiego i prosi o wykonanie drugiego polecenia do dialogu.
Nauczyciel nawiązuje do użycia zaimka wskazującego questo, przedstawiając słownictwo pojawiające się w dialogu oraz tekście wyjaśniającym zasady gramatyczne.
Uczniowie zapoznają się z multimedium i wykonują kolejne ćwiczenia do tego multimedium.
Uczniowie mogą utworzyć własne plansze z poznanymi rzeczownikami (nazwami przedmiotów lub osób).
Celem utrwalenia wiedzy gramatycznej uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑4 i 6 w sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenie 5 w sekcji Sprawdź się.
Uczniowie mogą się wzajemnie pytać o nazwy przedmiotów, wskazując je wokół siebie lub na planszach/kartach przygotowanych przez nauczyciela.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać pisemnie ćw. otwarte nr 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może zostać wykorzystane do przygotowania podobnych plansz z innymi nazwami przedmiotów, określeniami osób, wyrazami pojęć abstrakcyjnych itd.
Można uczniom podpowiedzieć, że tworzenie takich plansz z rozsypanym słownictwem pozwala na powtarzanie poznanych słów. Słownictwo może być też spisywane na fiszkach i wykorzystane do samodzielnej nauki, gier językowych, kształtowania kompetencji leksykalnej.