Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Andiamo a Milano in treno - Jedziemy do Mediolanu pociągiem
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo dotyczące podróży koleją;
samodzielnie wyszukuje połączenia kolejowe, korzystając z włoskich stron internetowych, porównuje ceny biletów i czas przejazdu;
tworzy wypowiedzi dotyczące zalet i wad podróży koleją;
wypełnia formularze niezbędne do zakupu biletu kolejowego przez internet.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych;
strategie kognitywne – analiza danych językowych;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupie;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, głośniki lub słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji oraz krótko zapowiada jej przebieg.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania: „Vi piace viaggiare in treno?”, „Quando è stata l’ultima volta che avete viaggiato in treno?”. Aby zachęcić uczniów do wypowiedzi, nauczyciel może opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z podróżą koleją.
Po tym wprowadzeniu, nauczyciel zadaje uczniom pytanie „Secondo voi, quale è l’opzione più comoda per comprare un biglietto ferroviario?”. Można pomóc uczniom w odpowiedzi, podając możliwości zakupu biletu (kasa tradycyjna, biletomat, internet).
Uczniowie przystępują do burzy mózgów i starają się stworzyć listę słownictwa związanego z podróżowaniem koleją, planowaniem podróży, zakupem biletu itd.
Uczniowie czytają dialog na temat podróży z Neapolu do Mediolanu oraz wykonują zadania zamieszczone pod tekstem.
Celem pracy nad prawidłową wymową, na zakończenie pracy z tekstem, uczniowie odczytują go, wcielając się w rolę dziewczyny i chłopca z dialogu.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu tekstu pt. „Prendiamo il Frecciarossa” i przed przystąpieniem do pracy z multimedium, należy przejść do kolejnej części e‑materiału, tj. do tekstu dotyczącego słownictwa związanego z podróżowaniem koleją i kupowaniem biletów przez internet.
Uczniowie tworzą, pracując indywidualnie, po dwa‑trzy zdania zawierające nowe słownictwo.
Następnie należy przejść do pracy z multimedium. Jest to prezentacja multimedialna składająca się z 10 slajdów, przedstawiająca stronę internetową umożliwiającą znalezienie połączenia kolejowego, rezerwację miejsca i zakup biletu na pociąg. Wskazane jest wspólne oglądanie tej prezentacji w klasie – większość informacji odczytywana jest przez lektora. Uczniowie najpierw zapoznają się z treścią poleceń do multimedium, a w czasie odtwarzania prezentacji robią notatki mogące pomóc im w wykonaniu zadań. Prezentację należy odtworzyć dwukrotnie, chyba że uczniom uda się zrozumieć wszystkie informacje potrzebne do wykonania ćwiczeń już za pierwszym razem. Po zakończeniu pracy z prezentacją interaktywną należy przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych celem utrwalenia zrealizowanego materiału.
Faza podsumowująca:
W celu podsumowania pracy z materiałem interaktywnym nauczyciel proponuje uczniom utworzenie instrukcji planowania podróży po Włoszech z wykorzystaniem strony umożliwiającej wyszukiwanie połączeń kolejowych i zakup biletów (w punktach) – może to być praca samodzielna, w parach lub w grupach kilkuosobowych.
Nauczyciel organizuje w klasie grę w odgadywanie słów po literze z materiału interaktywnego. Uczniowie mogą być podzieleni na grupy, które zdobywają po jednym punkcie za odgadnięcie właściwej litery i trzy punkty za odgadnięcie słowa. Punkty można także tracić poprzez proponowanie liter nie należących do odgadywanego słowa. Na początku gry każda grupa startuje z pulą pięciu punktów. Pierwsze miejsce zajmuje grupa, która na koniec rozgrywki zdobędzie najwięcej punktów.
Praca domowa:
Wypracowanie (około 150 słów) na temat „Paragona tre mezzi di trasporto: la macchina, l’aereo e il treno. Descrivi i loro vantaggi e svantaggi.”
Wyszukanie na stronach włoskich przewoźników biletu na wskazaną trasę i datę.
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności: 1, 4, 5, 6, 7, 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa związanego z podróżowaniem, środkami transportu, a także w pewnej mierze – z ochroną środowiska i nowymi technologiami.
Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów związanych z podróżowaniem, na przykład dotyczących innych środków transportu.