Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Un po' di movimento - Trochę ruchu
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa 2, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące korzyści wynikających z aktywności fizycznej.
tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zalet pływania i pieszych wędrówek.
używa wyrażeń z czasownikiem fare w kontekście zalet aktywności fizycznej.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach lub grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie sporty uprawiają. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie w grupach tworzą listę zalet uprawiania aktywności fizycznej. Wybrany zespół prezentuje swoją listę, a pozostałe grupy uzupełniają ją. Do prezentacji list uczniów można wykorzystać jedną z bezpłatnych tablic wirtualnych: uczniowie tworzą listy na telefonach lub tabletach, a prace wszystkich grup wyświetlane są na projektorze.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie skojarzeń do rzeczownika il nuoto. Uczniowie zapisują swoje skojarzenia na tablicy (tradycyjnej lub wirtualnej).
Uczniowie czytają tekst „I benefici del nuoto” i wypisują z niego wszystkie zalety pływania. Następnie wracają do tekstu i w celu weryfikacji stopnia zrozumienia, wykonują test wielokrotnego wyboru.
Nauczyciel zwraca uwagę na użyte w tekście wyrażenia z czasownikiem fare. W celu przećwiczenia struktur uczniowie wykonują ćwiczenie nr 5 z sekcji Sprawdź się.
Nauczyciel pyta uczniów, czy spacer można zaliczyć do aktywności fizycznych i jakie korzyści mogą z niego wynikać.
Uczniowie słuchają podcastu „Benessere e dintorni” i weryfikują swoje wcześniejsze wypowiedzi.
Uczniowie wykonują polecenia do pliku audio.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy: zwolenników pływania oraz zwolenników spacerów/wędrówek pieszych. Uczniowie przeprowadzają dyskusję na temat tego, która aktywność fizyczna jest lepsza.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić niezrealizowane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W czasie lekcji nagranie z multimedium można wykorzystać w technice tzw. ascolto rilassato. Uczniowie (najlepiej siedząc w okręgu):
wysłuchują dwukrotnie nagrania;
w parach próbują przekazać sobie jak najwięcej zapamiętanych informacji;
ponownie wysłuchują nagrania;
ponownie dzielą się zapamiętanymi informacjami dodając nowe lub precyzując wymienione uprzednio;
ponownie wysłuchują nagrania;
zmieniają pary i ponownie dzielą się informacjami;
ponownie wysłuchują nagrania;
dzielą się informacjami w nowych parach.