Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La mia casa - Mój dom
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie przedsiębiorczości;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa typy budynków i pomieszczeń.
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące usytuowania i opisu budynków i pomieszczeń.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi ustne dotyczące budynków i pomieszczeń.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń rozumie przydatności języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Nauczyciel zachęca uczniów do samooceny własnej pracy.
Strategie uczenia się:
Strategie zapamiętywania: przez skojarzenia, stosowanie obrazów.
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Formy zajęć:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy słyszeli o apulijskich trulli, a jeśli nie, czy domyślają się, co to za budynki.
Nauczyciel pyta uczniów o to, gdzie mieszkają (w domu, w mieszkaniu, w bloku, w kamienicy), czy znają jakieś typy budynków i pomieszczeń mieszkalnych oraz inne znane budynki we Włoszech (np. krzywą wieżę w Pizie).
Nauczyciel wyjaśnia uczniom temat i cele lekcji – że po tej lekcji będą w stanie wymienić podstawowe typy budynków, pomieszczeń, w sposób podstawowy opisać ich usytuowanie oraz przyporządkować do ich nazw uzgodnione z nimi przymiotniki.
Uczniowie słuchają tekstu o piosence „La casa”, następnie czytają go i wykonują związane z nim zadanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel omawia z uczniami tekst o piosence Franca Tufano.
Nauczyciel wyjaśnia podstawowe struktury gramatyczne niezbędne do rozumienia i tworzenia wypowiedzi związanych z tematem lekcji (sytuowanie budynków i pomieszczeń za pomocą zwrotów c’è, ci sono, si trova, si trovano, ich podstawowy opis i przypisywanie im cech za pomocą przymiotników w zależności od liczby i rodzaju).
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną, wykonują ćwiczenia i w razie konieczności wracają do niej.
W celu utrwalenia materiału składającego się na tę jednostkę lekcyjną, uczniowie powinni wykonać 8 ćwiczeń interaktywnych. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów pomieszczeń w ich domu czy mieszkaniu. Pyta ich, jakie typy budynków znajdują się w ich mieście.
Praca domowa:
Uczniowie mogą wykonać w domu zadania otwarte.
Materiały pomocnicze:
Aby powtórzyć podstawowe przymiotniki, w tym kolory przydatne w niektórych ćwiczeniach e‑materiału, nauczyciel może skorzystać z materiału: Lui è bruno. Lei ha gli occhi blu.Lui è bruno. Lei ha gli occhi blu.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać prezentację multimedialną podczas lekcji do wprowadzenia wszystkich lub wybranych nazw budynków i pomieszczeń.
Prezentacja multimedialna może być wykorzystana do powtórzenia przez uczniów słownictwa po lekcji.
Uczniowie, inspirując się slajdem nr 5 z prezentacji multimedialnej, mają za zadanie stworzyć podobny slajd na temat swojego domu lub ewentualnie domu swoich marzeń. Zadanie może być wykonane także na kartkach.