Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Voglio fare qualcosa di buono! - Chcę zrobić coś dobrego!
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo związane z dobroczynnością.
formułuje zdania z użyciem form bezosobowych.
zna podstawowe informacje statystyczne związane z dobroczynnością.
opowiada, co robi, aby pomóc innym.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie kompensacyjne.
Strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm.
Konektywizm.
Podejście komunikacyjne.
Nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o to, w jaki sposób można pomagać innym. Prosi o podanie przykładów jak najbardziej związanych z życiem codziennym.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem pt. „Voglio fare qualcosa di buono!” i wyszukują w nim przykłady czynności związanych z pomaganiem innym.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają ponownie tekst i wykonują ćwiczenia.
Uczniowie zapoznają się z plikiem audio.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. Następnie wykonują ćwiczenia 1 – 3 z sekcji „Sprawdź się”. Potem uczniowie pracują w parach na podstawie ćwiczeń otwartych 7 i 8.
Faza podsumowująca:
Uczniowie na forum klasy opowiadają o tym, co robią lub co chcieliby robić, żeby pomagać innym.
Praca domowa:
Ćw. 4 – 6 z sekcji „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą w ramach powtórzenia po kilku lekcjach wysłuchać pytań z wywiadu i odpowiedzieć na nie.