Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Pronto, è il pronto soccorso? - Halo, czy to pogotowie ratunkowe?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i stosuje słownictwo związane z najczęstszymi urazami, do których dochodzi podczas wypadków.
Uczeń potrafi zastosować słownictwo i informacje zdobyte podczas lekcji, np. skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.
Cele motywacyjne:
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań.
Strategie metakognitywne - centralizowanie procesu uczenia; utrwalamy i łączymy nowe informacje z już znanymi, koncentrujemy uwagę.
Strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne,
metoda kognitywna,
konektywizm.
Formy pracy:
praca w grupach,
praca indywidualna,
praca z całym zespołem klasowym.
Środki dydaktyczne:
rzutnik,
ekran lub tablica multimedialna,
komputer z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy kiedykolwiek zdarzyło im się być świadkami wypadku lub innego zdarzenia, jak w tej sytuacji zareagowali, czy kontaktowali się z pogotowiem ratunkowym. Uczniowie spontanicznie odpowiadają.
Nauczyciel przedstawia uczniom temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prezentuje uczniom multimedium, którym jest katalog interaktywny zawierający informacje dotyczące najczęstszych urazów związanych z wypadkami komunikacyjnymi i nie tylko.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 3‑4 osobowe. Stosując domysł językowy i korzystając z wiadomości zdobytych na innych lekcjach, np. na biologii, a także ze słownika zawartego w materiale, uczniowie analizują informacje dotyczące urazów. Każda z grup pracuje nad jednym typem urazów (np. urazy głowy). Nauczyciel czuwa nad przebiegiem pracy w grupach, pomaga uczniom, jeśli jest to konieczne.
Uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy na forum klasy.
Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie poleceń do multimedium.
Uczniowie w parach wykonują polecenia do multimedium (1‑3).
Nauczyciel przedstawia uczniom informacje dotyczące kontaktu telefonicznego z pogotowiem ratunkowym zawarte w materiale.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują zadanie 7 z sekcji Sprawdź się, stosując poznane słownictwo i wiadomości zdobyte podczas lekcji.
Praca domowa:
Pracę domową stanowią ćwiczenia niewykorzystane podczas lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być użyte jako element projektu interdyscyplinarnego z zakresu pierwszej pomocy, realizowanego wraz z nauczycielami EDB i biologii. Może także służyć uczniom jako materiał powtórzeniowy lub do samodzielnej pracy ucznia.