Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Prendiamo l’aereo - Lecimy samolotem
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne służące do budowy poprawnych językowo zdań.
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemnie dotyczące podróżowania samolotem.
łączy wyrazy, tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo.
zna struktury leksykalne umożliwiające komunikację językową potrzebną do podróżowania samolotem.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć oraz nawiązuje do podróżowania samolotem. Pyta uczniów, czy mieli już okazję lecieć samolotem i jakie są ich wrażenia związane z tym doświadczeniem.
Następnie odtwarza nagrany dialog w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego. Prosi, aby uczniowie zwrócili uwagę na nowe słowa i wyrażenia, które pojawiły się w tekście.
Pod dialogiem znajdują się dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu poznanego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o ich wykonanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zleca uczniom, aby w dialogu znaleźli wyrażenia bezpośrednio związane z podróżowaniem samolotem. Prosi, aby przeczytali je na głos i starali się zapamiętać, czego dotyczą i w jakich sytuacjach się pojawiają.
Następnie nauczyciel przechodzi do materiału leksykalnego. Prezentując załączoną kartę pocztową, omawia treści, które powinny znaleźć się na pocztówce wysyłanej z wakacji oraz zwraca uwagę na ich rozmieszczenie.
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeanalizowali dodatkowe słownictwo związane z lotniskiem oraz poprzez przepisanie wyrażeń do zeszytów i przeczytanie ich na głos przez wybranych uczniów, postarali się z niego jak najwięcej zapamiętać. Podkreśla, że wyrażenia te będą im przydatne w lepszym zrozumieniu animacji.
Następnie nauczyciel prosi uczniów, aby wspólne przeszli do obejrzenia multimedium.
Po obejrzeniu animacji, uczniowie samodzielnie wykonują zadania 1‑3 do multimedium.
Po pełnym zapoznaniu się z całym materiałem leksykalnym, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie mogą zadawać pytania w przypadku wątpliwości.
W międzyczasie nauczyciel prosi uczniów, aby dobrali się w pary i przygotowali zadanie 6 do zaprezentowania przed resztą grupy.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie lekcji nauczyciel proponuje, aby wybrani uczniowie w parach zaprezentowali przygotowane przez siebie dialogi.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom wykonanie tych zadań, których nie zdążyli wykonać w trakcie lekcji, a w szczególności zadania 8‑go, którym jest napisanie pocztówki z wakacji.
Materiały pomocnicze:
Jeżeli nauczyciel takie posiada, to może zaprezentować uczniom tradycyjne pocztówki z wakacji w wersji papierowej.
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innego materiału na temat lotniska znajdującego się na platformie: In aeroporto, preparati al decolloIn aeroporto, preparati al decollo
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ważne jest, aby zaprezentować multimedium bazowe w trakcie lekcji i w przypadku niezrozumienia przez uczniów dialogów zaprezentowanych w formie audio, wyświetlić im także wersję z napisami i przeanalizować dokładnie słownictwo.
Multimedium powinno być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki. W tym celu można zasugerować uczniom wypisanie z animacji wszystkich wyrażeń związanych z podróżowaniem samolotem, oraz przygotowanie w parach scenek do odegrania przed klasą.