Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il galateo di internet - Netykieta
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo związane z internetem.
Uczeń formułuje w języku włoskim podstawowe zasady netykiety.
Uczeń odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce.
Uczeń wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach.
Strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu.
Strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur.
Strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna,
nauczanie polisensoryczne,
podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
praca indywidualna,
w parach (lub małych grupach),
na forum klasy.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu,
rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio),
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Następnie nauczyciel, odwołując się do doświadczeń uczniów, pyta ich o to, jak często korzystają z internetu, czy są użytkownikami mediów społecznościowych, czy często zamieszczają tam swoje posty lub inne treści.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt.: „Il galateo di internet”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) nakreśloną sytuację i ogólny kontekst.
Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia tekstu, prosząc uczniów o realizację zadania do niego przypisanego, które następnie sprawdza na forum klasy, weryfikując odpowiedzi uczniów.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na występujące w tekście słownictwo związane z internetem.
Nauczyciel, korzystając z pomocy uczniów, tworzy na tablicy listę innych słówek, które kojarzą im się z tym obszarem tematycznym. Może w tym celu skorzystać z listy słownictwa znajdującej się w sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Nauczyciel prosi uczniów o sformułowanie i zaprezentowanie na forum klasy zdań z wykorzystaniem nowego słownictwa (może też przygotować dla uczniów zdania do tłumaczenia).
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium, której celem jest utrwalenie nowego słownictwa. Jeśli jest to technicznie możliwe, uczniowie powinni pracować z multimedium indywidualnie lub w małych zespołach.
Nauczyciel może wprowadzić element rywalizacji, tworząc zestawienie punktacji poszczególnych uczniów lub zespołów. Jeśli praca z multimedium będzie przebiegała w grupach, nauczyciel powinien zachęcać uczniów do współpracy w ramach grupy.
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji nauczyciel prosi uczniów, aby pracując w parach, wykonali ćwiczenie 7 z sekcji Sprawdź się. Uczniowie mogą wykonać to ćwiczenie również w formie dyskusji na forum klasy.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może wykonać niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się lub też ćwiczenia do multimedium.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego przed sprawdzianem.
Multimedium może być też wykorzystane podczas innej lekcji z zakresu tematycznego: nowe technologie, nowe media.