Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: L’aspirina non basta! - Aspiryna nie wystarczy!
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo związane z leczeniem: nazwy leków, środków opatrunkowych, podstawowych narzędzi medycznych.
Uczeń rozumie informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Uczeń potrafi powiedzieć, jakie leki należy zabrać ze sobą.
Uczeń potrafi wyjaśnić, jakie są wskazania i przeciwwskazania danego leku, środki ostrożności, dawkowanie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie kompensacyjne.
Strategie społeczne.
Podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe).
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm.
Konektywizm.
Podejście komunikacyjne.
Nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o to, jakie nazwy leków i środków opatrunkowych znają i które z nich zabraliby ze sobą na wakacje.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem pt. L’aspirina non basta. Nauczyciel zwraca uwagę na nowe słowa i wyrażenia, które znajdują się w dialogu.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają ponownie tekst i wykonują ćwiczenia.
Nauczyciel omawia zwroty i słownictwo przedstawione w e‑materiale.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją interaktywną. Nauczyciel zwraca uwagę, które zwroty i słowa są najważniejsze i konieczne do zapamiętania.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do medium. Później wykonują ćwiczenia 1 – 3 z sekcji Sprawdź się. Następnie uczniowie pracują rozwiązując ćwiczenia otwarte 7 i 8.
Faza podsumowująca:
Uczniowie na forum klasy podają swoje odpowiedzi na ćwiczenie otwarte 8 i uzasadniają. Mogą też stworzyć w parach, a następnie odczytać na głos dialog. Następnie uczniowie porównują swoje wybory leków i środków opatrunkowych.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują ćwiczenia 4 – 6 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą w ramach powtórzenia po kilku lekcjach zobaczyć ponownie prezentację i powtórzyć na głos najważniejsze zwroty i słowa.