Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Io voglio fare il cosmonauta. – Chcę być kosmonautą.
Grupa docelowa:
VII klasa szkoły podstawowej, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zadaje po włosku rówieśnikom pytania o to, jaką pracę chcieliby wykonywać w przyszłości.
Uczeń prawidłowo odmienia nieregularne czasowniki modalne potere, dovere, volere.
Uczeń tworzy złożone konstrukcje gramatyczne, wykorzystując czasowniki modalne, np. łącząc je z bezokolicznikami.
Uczeń korzysta z podstawowego słownictwa dotyczącego nazw zawodów i poznanych struktur gramatycznych, np. tłumacząc tekst polski na włoski.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi na temat planów zawodowych określonych osób.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Uczeń zna struktury gramatyczne i leksykalne umożliwiające komunikację językową na temat pracy.
Uczeń zdobywa informacje na temat włoskiego rynku pracy, popularnych zawodów we Włoszech.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – ćwiczenie wymowy, tworzenie różnych kombinacji zdań, odbieranie i wysyłanie informacji;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia, ocenianie efektów uczenia się;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie społeczne – zadawanie pytań.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie hybrydowe.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach – niektóre ćwiczenia mogą być wykonywane w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu;
tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć, używając tekstu wprowadzającego. W tym miejscu można podkreślić znaczenie wyboru ścieżki zawodowej i zapytać po polsku uczniów o ich plany na przyszłość: kim chcieliby być, gdzie chcieliby pracować.
Następnie należy przejść do odczytania/odsłuchania tekstu pracy domowej włoskiej uczennicy w wieku zbliżonym do grupy docelowej, w którym opowiada ona o zawodzie, który chciałaby wykonywać w przyszłości, uzasadnia swój wybór oraz przedstawia plany zawodowe swoich rówieśników.
Przed wyjaśnieniem sytuacji komunikacyjnej zaistniałej w tekście, można zachęcić uczniów, aby spróbowali odtworzyć w oparciu o treści, które zrozumieli, sytuację nakreśloną w tekście.
Faza realizacyjna:
Uczeń, z pomocą nauczyciela, identyfikuje w tekście pt. Che lavoro voglio fare?, nazwy zawodów oraz struktury gramatyczne służące odpowiedzi na pytanie: Che lavoro vuoi fare? – Jaki zawód chcesz wykonywać?
Nauczyciel wyjaśnia nieznane uczniom słownictwo z tekstu pt. Che lavoro voglio fare?. Celem aktywizacji uczniów zamieszczono jedno zadanie zamknięte, polegające na zaznaczeniu prawdziwych stwierdzeń odnoszących się do tekstu.
Następnie, korzystając z tekstu wyjaśniającego zagadnienia gramatyczne, należy przejść do omówienia tych zagadnień. Na początku należy zapoznać uczniów z odmianą czasownika volere, a następnie powtórzyć odmianę czasowników potere i dovere, wskazując na podobieństwa strukturalne tych czasowników. W dalszej kolejności należy przejść do omówienia zadawania pytań dotyczących planowanej kariery zawodowej oraz różnych możliwości odpowiedzi na nie.
Multimedium bazowe to kilkuminutowy film pokazujący rozmowę włoskich uczniów w zbliżonym do grupy docelowej wieku. Bohaterowie filmu podczas dłuższej przerwy zastanawiają się jak odpowiedzieć na pytanie będące zadaniem domowym z przedmiotu educazione civica (odpowiednik WOS): che lavoro vuoi fare? Włoscy uczniowie mówią o swoich planach zawodowych, opowiadając, z czym wiążą się wybrane przez nich zawody.
Do pracy z filmem można podejść na dwa sposoby. Można zostawić uczniom czas na samodzielne obejrzenie multimedium (co umożliwia samodzielne zatrzymywanie, przewijanie, przeskakiwanie i robienie notatek) lub wyświetlić film za pomocą projektora/tablicy multimedialnej/dużego telewizora.
Aktywizacji pracy z multimedium służą trzy zadania interaktywne. Mają na celu sprawdzenie zrozumienia treści filmu przez uczniów. Po zapoznaniu się z zadaniami, a przed ich wykonaniem, dobrą praktyką jest ponowne wyświetlenie filmu. W zależności od zdolności językowych grupy, fragmenty filmu można wyświetlać ponownie przed wykonaniem każdego z zadań, sugerując tym samym skupienie się uczniów tylko na określonych informacjach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przygotowują ustne opisy wybranych ścieżek kariery oraz ich zalet i wad. Następnie przedstawiają je na forum klasy bez podawania nazwy opisywanego zawodu. Reszta uczniów ma za zadanie odgadnąć, o jaką pracę chodzi.
Praca domowa:
Jako pracę domową można traktować następujące ćwiczenia z zestawu ćwiczeń interaktywnych Sprawdź się: 4 i 8.
Można też zadać dodatkową pracę domową, analogiczną do tej z tekstu wyjściowego, jednak uproszczoną, polegającą na pisemnej odpowiedzi na pytanie: Che lavoro vuoi fare e perché?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Może posłużyć do przeprowadzenia lekcji multimedialnej w klasie bądź być traktowane jako materiał uzupełniający do samodzielnej realizacji w domu.
W czasie lekcji film będący multimedium bazowym można wykorzystać jako nagranie audio (bez obrazu) metodą zbliżoną do ascolto rilassato: najpierw uczniowie kilkakrotnie wysłuchują całości bądź wybranych przez nauczyciela fragmentów nagrania, następnie w parach lub trójkach próbują sobie przekazać zapamiętanie informacje i zapisują zasłyszane słowa, wyrażenia. Następnie do audio można dołączyć wideo. Teraz uczniowie, korzystając z obrazu, próbują odgadnąć znaczenie słyszanych słów i uściślić zebrane informacje.
Multimedium bazowe może być użyte przed wykonywaniem ćwiczeń z nim związanych lub odwrotnie: uczniowie mogą najpierw zapoznać się z ćwiczeniami i pożądanym do ich wykonania zakresem informacji a następnie wyszukiwać potrzebne treści w multimedium.