Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il programma Erasmus Plus - Program Erasmus Plus
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo związane z programem Erasmus Plus;
zna specyfikę i cele programu Erasmus Plus;
odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce;
wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach;
strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu;
strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur;
strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne;
podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach (lub małych grupach) oraz w zespole klasowym.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio), materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów zajęć. Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy znają program Erasmus Plus, odwołując się do ich doświadczeń.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt.: “Il programma europeo Erasmus Plus”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) nakreśloną sytuację.
Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia tekstu, prosząc uczniów o realizację zadania nr 1, które następnie sprawdza na forum klasy.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na występujące w tekście słownictwo związane ze studiowaniem. Może również przedstawić uczniom inne zwroty i wyrażenia przydatne np. podczas wyjazdu w ramach programu Erasmus Plus.
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne sformułowanie i zaprezentowanie na forum klasy zdań dotyczących wyjazdów uczniów w ramach programu Erasmus Plus, z wykorzystaniem nowych zwrotów.
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium, której celem jest utrwalenie nowego słownictwa i poszerzenie wiadomości o programie Erasmus Plus. Uczniowie oglądają (na forum klasy) materiał wideo dwa razy. Pierwsze oglądanie ma na celu zapoznanie się z tematyką i globalne zrozumienie przekazywanych treści.
Po pierwszym obejrzeniu materiału uczniowie realizują polecenie 2 do multimedium, polegające na utrwalaniu słownictwa.
Uczniowie oglądają materiał po raz drugi, jednak tym razem skupiają się na wybranych fragmentach. Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z poleceniem przypisanym do każdego fragmentu przed jego obejrzeniem (polecenie 1 odnosi się do pierwszej części materiału a polecenie 3 do ostatniej).
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych ćwiczeń na forum klasy.
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji nauczyciel prosi uczniów, aby wykonali ćwiczenie 7 z sekcji Sprawdź się. Uczniowie mogą pracować w parach lub na forum klasy. Nauczyciel powinien zachęcać uczniów do dyskusji i prezentowania różnych opinii.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może wykonać niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach przygotowania do lekcji odwróconej.
Multimedium bazowe może być też wykorzystane podczas innej lekcji z zakresu tematycznego edukacja.