Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Allo studio del dentista - W gabinecie dentysty
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne służące do budowy poprawnych językowo zdań;
zapoznaje się ze słowami związanymi z dbaniem o zęby;
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące higieny jamy ustnej;
właściwie stosuje przyimek da w konstrukcji: andare da qualcuno;
łączy wyrazy, tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo;
zna struktury leksykalne umożliwiające komunikację językową potrzebną w gabinecie stomatologicznym;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe);
nauczanie wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
podejście holistyczne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i przedstawia podstawowe cele zajęć. Pyta uczniów, jak często chodzą do stomatologa i czy takie wizyty wzbudzają w nich jakieś emocje.
Prosi uczniów, aby przeczytali polecenie, które zamieszczone jest przed pierwszym tekstem.
Następnie uczniowie mają za zadanie samodzielne przeczytanie dialogu, który opisuje wizytę pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Nauczyciel zwraca uwagę na nowe słowa i wyrażenia, które znajdują się w tekście.
Pod dialogiem umieszczone są dodatkowe dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu nowego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o ich wykonanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie zwrócili uwagę na przyimek „da”, który pojawił się w tekście Vado dal dentista. Za pomocą komentarza gramatycznego znajdującego się pod dialogiem, opisuje użycie konstrukcji: „andare da qu”, podkreślając obecność lub brak rodzajnika w połączeniu z przyimkiem „da”.
Następnie nauczyciel zwraca uwagę uczniów na znajdujące się w dialogu wypowiedzi, które zawierają słowa: „bisogna” oraz „è necessario”. Prosi o ich przetłumaczenie. Za pomocą komentarza gramatycznego z e‑materiału objaśnia ich użycie.
W następnej kolejności nauczyciel prosi uczniów, aby wspólnie przeszli do obejrzenia prezentacji multimedialnej i wysłuchania załączonych do niej nagrań.
Po wspólnym zapoznaniu się z multimedium, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie mogą zadawać pytania w przypadku wątpliwości.
W międzyczasie nauczyciel zachęca, aby uczniowie przygotowali zadanie 7 do zaprezentowania przed resztą grupy.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel proponuje, aby uczniowie, którzy przygotowali wypowiedź do zadania 7‑go, zaprezentowali ją przed grupą.
Nauczyciel zadaje pytanie: Che cosa bisogna fare per avere i denti sani e belli? Chętni uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom wykonanie tych zadań, których nie zdążyli wykonać w trakcie lekcji, a w szczególności zadania 8‑go, którym jest wykonanie plakatu. Plakat można zrobić w formie elektronicznej.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innego e‑materiału dotyczącego wizyty w gabinecie stomatologicznym:
La cura dei denti.La cura dei denti.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ważne jest, żeby tak zaprezentować multimedium w trakcie lekcji, aby w przypadku niezrozumienia przez uczniów zawartych w nim tekstów, wyjaśnić ich znaczenie.
Multimedium powinno zostać wykorzystane przez uczniów jako źródło wiedzy do wykonania plakatów.