Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Ginnastica online - Gimnastyka online
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie słownictwo dotyczące aktywności fizycznej, w tym opisów ćwiczeń gimnastycznych;
zna czasowniki określające podstawowe czynności wykonywane podczas gimnastyki;
potrafi tworzyć formy trybu rozkazującego czasowników zwrotnych;
potrafi tworzyć zdania w trybie rozkazującym z różnego rodzaju zaimkami (zwrotnymi, dopełnienia bliższego, dalszego);
odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce;
wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach.
Strategia kompensacyjna - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu.
Strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur.
Strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne;
podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
Praca indywidualna, w parach (lub małych grupach) oraz na forum klasy.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio), materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Następnie nauczyciel, odwołując się do doświadczeń uczniów, pyta uczniów, czy są aktywni fizycznie, czy uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach sportowych lub ćwiczą indywidualnie.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt.: „Esercizi a corpo libero”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) nakreśloną w tekście sytuację.
Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia tekstu, zadając uczniom pytania zawarte w zadaniu do tekstu.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na występujące w tekście czasowniki zwrotne w trybie rozkazującym, a następnie wyjaśnia zasady tworzenia form trybu rozkazującego dla 2 os. l. poj. oraz 1. i 2. os. l. mn. tego typu czasowników.
Przy tej okazji należy zwrócić uwagę uczniów na miejsce zaimków zwrotnych, dopełnienia bliższego i dalszego w zdaniu, w którym występuje czasownik w trybie rozkazującym.
W celu utrwalenia tego zagadnienia uczniowie mogą wykonać (pracując indywidualnie lub w parach) ćwiczenia nr 2 i 3 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium - oglądają animację na forum klasy. Nauczyciel prosi uczniów, aby podczas oglądania wypisali czasowniki w trybie rozkazującym, opisujące czynności wykonywane podczas danego ćwiczenia.
Po dwukrotnym obejrzeniu prezentacji uczniowie, pracując w małych grupach, porównują/uzupełniają swoje notatki.
Nauczyciel prosi uczniów o wypisanie na tablicy czasowników, które w razie potrzeby koryguje lub tłumaczy ich znaczenie.
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Uczniowie starają się na podstawie obejrzanego materiału, samodzielnie przygotować polecenia do prostych ćwiczeń gimnastyczych.
Faza podsumowująca:
Każda grupa prezentuje polecenia, pozostali uczniowie starają się wykonać ćwiczenia. W ten sposób nauczyciel sprawdza opanowanie nowego słownictwa.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może zrealizować niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się lub też ćwiczenia do multimedium.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego przed sprawdzianem lub ćwiczenia kompetencji rozumienia tekstu słuchanego.
Multimedium może być też wykorzystane podczas innej lekcji z zakresu tematycznego: sport i zdrowy tryb życia.