Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Dove vai a fare sport? - Gdzie chodzisz uprawiać sport?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne służące do budowy poprawnych językowo zdań;
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemnie dotyczące obiektów sportowych;
łączy wyrazy tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo;
zna struktury gramatyczne i leksykalne umożliwiające komunikację językową na wydarzeń z przeszłości;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć, nawiązuje do sportu i jego wpływu na zdrowie człowieka. Następnie prosi uczniów, aby opowiedzieli o tym, jakie dyscypliny sami uprawiają oraz jaki rodzaj sportu lubią oglądać jako kibice.
Uczniowie zapoznają się z treścią dialogu „Il Foro Italico”. Zgodnie z poleceniem wprowadzającym uczniowie starają się zapamiętać nazwy obiektów sportowych, które pojawiły się w tekście.
Do tekstu dodane są trzy zadania pomagające w lepszym zrozumieniu poznanego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie tych zadań.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zleca uczniom, aby w tekście pt. Il Foro Italico znaleźli wyrazy, które są ściśle związane z uprawianiem sportu. Prosi, aby przeczytali je na głos.
Na podstawie informacji wyjaśniających użycie przyimka a i in, nauczyciel objaśnia nowy materiał leksykalny.
Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów, aby wspólne przystąpili do pracy z multimedium, którym jest animacja. Nauczyciel wraz z uczniami oglądają poszczególne scenki. Po jedno lub dwukrotnym obejrzeniu załączonego filmiku nauczyciel pyta uczniów, czy dobrze zrozumieli treści zawarte w multimedium. W przypadku wątpliwości wraca do animacji i tłumaczy uczniom poszczególne treści leksykalne.
Następnie uczniowie samodzielnie wykonują zadania 1 – 2. do multimedium.
Zadanie 3. uczniowie mogą wykonać indywidualnie z nauczycielem lub w parach.
Po pełnym zapoznaniu się z materiałem leksykalnym występującym w tekście pt. Il Foro Italico oraz multimedium, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. W przypadku wątpliwości uczniowie mogą zadawać pytania nauczycielowi.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Pierwsza grupa ma za zadanie wypisać na kartce wszystkie dyscypliny sportowe, które pojawiły się w tym materiale. Grupa druga wypisuje obiekty sportowe, o których była mowa na tych zajęciach. Następnie wspólnie dopasowują dyscypliny do obiektów.
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel może zlecić wykonanie tych zadań interaktywnych, których uczniowie nie zdążyli wykonać, a w szczególności zadania 9.
Inną propozycją dla pracy domowej jest przygotowanie przez uczniów krótkiej prezentacji na temat wybranego znanego obiektu sportowego.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Animacja może służyć jako baza do wykonania przez uczniów różnych ćwiczeń językowych, takich jak na przykład wypisanie wszystkich czasowników występujących w materiale i odmienienie ich przez osoby.