Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Compiliamo un modulo - Wypełniamy formularz
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa podstawowe dokumenty tożsamości oraz dokumenty podróżne;
rozumie pytania zawarte w formularzach;
odpowiada na pytania zawarte w formularzach;
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne;
strategia pamięciowa;
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
pdejście komunikacyjne;
mtoda kognitywna;
nuczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
toria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do inrnetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pokazując wybrane dokumenty i prosząc o ich nazwanie. Nauczyciel może pokazać kilka formularzy i poprosić uczniów, aby wskazali, na jakie pytania w nich zawarte potrafią już odpowiedzieć. Może również zapytać, w jakich sytuacjach mogą zostać poproszeni o wypełnienie formularza i jakie dane najczęściej są zbierane.
Uczniowie odsłuchują nagrania jednokrotnie i odpowiadają na pytanie dotyczące kontekstu wypowiedzi. Następnie odsłuchują go po raz kolejny (jeśli zajdzie potrzeba dwukrotnie) i odpowiadają na pytania zawarte w poleceniach. Jeśli pytania budzą wątpliwość, to uczniowie mogą wysłuchać dialogu po raz kolejny, śledząc tekst.
Polecenie do tekstu sprawdza jego tekstu, a także znajomość słownictwa związanego z wypełnianiem formularzy i posługiwaniem się różnymi dokumentami.
W tekście znajdującym się pod Esercizio 2 omówione zostały wybrane dokumenty. Uczeń dowiaduje się z tego tekstu, czym jest codice fiscale oraz w jakich sytuacjach może być niezbędny. Nauczyciel może poprosić uczniów, aby wskazali inne sytuacje oraz określili, do jakiego numeru identyfikacyjnego jest podobny oraz czym się różni.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną: oglądają formularz oraz odczytują dodatkowe informacje o jego poszczególnych pozycjach. Uczniowie mogą w dowolnej kolejności oglądać obiekty oraz odczytywać prezentowane treści.
Uczniowie zapoznają się z poszczególnymi danymi oraz poznają wyrażenia pozwalające przyjmowanie poleceń i reagowanie na nie. W celu ich utrwalenia można zaproponować opowiedzenie o tym jakie formularze wypełniali, albo poprosić o postawienie pytań do każdej pozycji w formularzu.
Polecenia do medium bazowego sprawdzają zrozumienie wybranych informacji oraz utrwalenie słownictwa.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 7 można poprosić, aby uczniowie wygenerowali swój codice fiscale oraz odgadli informacje zawarte w codice fiscale przedstawionym przez innych uczniów.
W ćwiczeniu 8 uczniowie mogą w małych grupach określać miejsce, do którego chcieliby wybrać się w podróż oraz zadawać pytania dotyczące dokumentów potrzebnych w takiej podróży i odpowiadać na te pytania.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenie 4 i ćwiczenie 6.
Materiały pomocnicze:
pomocniczo można wykorzystać generator codice fiscale: http://www.codicefiscaleonline.com, a także wybrane formularze np. wypożyczenie roweru, zapisanie się na egzamin CELI, zapisanie się na wybrany kurs we Włoszech.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić, aby uczniowie zadawali pytania (np. Dove sei nato? Dove abiti?), a inni określali, o którą pozycję na ilustracji chodzi.
Dodatkowo nauczyciel może zachęcić uczniów do określania, jakie dane możemy podawać, komu i z jakimi ograniczeniami, gdzie i o co możemy zostać zapytani, jakie są ograniczenia związane ze zbieraniem i przechowywaniem danych osobowych.