Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Come paghi? – Czym płacisz?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa typy środków płatności.
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące płatności.
Uczeń tworzy liczebniki od 100 do 1000.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Nauczyciel zachęca uczniów do samooceny własnej pracy.
Strategie uczenia się:
Strategie zapamiętywania: przez skojarzenia, stosowanie obrazów, gry dydaktyczne.
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
gamifikacja.
Formy zajęć:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze;
podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze, banknoty euro i/lub złotego.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o znane im waluty i metody płatności. Zapisuje ich nazwy na tablicy, a następnie pyta uczniów o to, jakie metody płatności najczęściej wybierają.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom temat i cele lekcji – informuje, że będą w stanie wymienić podstawowe typy płatności, porozumieć się w sklepie ze sprzedawcą w momencie dokonywania opłaty, a także użyć liczebników od 100 do 1000.
Uczniowie aktywnie uczestniczą w rozmowie z nauczycielem, a następnie czytają tekst pt. „Monete euro” i wykonują związane z nim zadanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel omawia z uczniami tekst pt. „Monete euro”.
Nauczyciel wyjaśnia, czym jest waluta euro, sygnalizuje, że w przeszłości włoską walutą były liry.
Może przynieść i pokazać uczniom monety i banknoty euro (jeśli posiada takie do zabawy i nauki) i zwrócić uwagę na widniejące na nich symbole. Uczniowie mogą odczytać po włosku nominały banknotów lub monet, które rozda im nauczyciel.
Uczniowie zapoznają się z multimedium i grają w memory.
Nauczyciel może też dodatkowo przygotować grę w bingo, która pomoże utrwalić znajomość liczebników.
W celu utrwalenia materiału, uczniowie powinni wykonać 9 ćwiczeń interaktywnych. Niektóre z ćwiczeń, np. zadanie otwarte, mogą być wykonane w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów typów płatności, symboli widniejących na włoskich monetach euro oraz na wyrywki pyta z liczebników do 100 do 1000. Uczniowie mogą pracować w parach, omawiając ceny różnych produktów i zadając sobie pytania, np. Quanto costa un gelato? Quanto costa il biglietto?
Praca domowa:
Zadanie otwarte (ćw. nr 5 i 6) – do wykonania w ramach pracy domowej.
Materiały pomocnicze:
Wszelkie autentyczne materiały zawierające ceny - katalogi, cenniki, itp.
Nauczyciel może przynieść na lekcję atrybuty w postaci monet i/lub banknotów euro i/lub złotówek.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji do aktywnego przyswajania przez uczniów liczebników od 100 do 1000.
Multimedium może być wykorzystane do powtórzenia przez uczniów liczebników po lekcji.
Uczniowie wypisują na kartce te przykłady z gry, z których rozwiązaniem mieli problem, by następnie w parach przepytać się wyłącznie z nich.