Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Mezzi di trasporto in città – Środki transportu w mieście
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje nazwy środków transportu miejskiego we Włoszech.
Uczeń zapamiętuje, w jaki sposób nazwy środków transportu miejskiego łączą się z czasownikami andare, venire, viaggiare, prendere.
Uczeń stosuje czasowniki w odpowiednich formach czasu indicativo presente.
Uczeń tworzy proste zdania złożone z poznanych elementów.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
stawianie pytań;
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko–polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, podczas której uczniowie mają dowiedzieć się, jakimi środkami transportu poruszają się Włosi w miastach. Nauczyciel zachęca uczniów do przyjrzenia się zdjęciu. Może uczniowie potrafią już nazwać jakieś środki transportu po włosku? Niektóre z nich są bardzo podobne do polskich, czasami trzeba jednak zwrócić uwagę na inny akcent. Uczniowie słuchają nagranego tekstu pt. I mezzi di trasporto in città italiane dwa razy, śledząc jednocześnie tekst pisany. Zaleca się również czytanie tekstu przez uczniów w celu ćwiczenia wymowy. Uczniowie zwracają uwagę nie tylko na nazwy środków transportu, ale także na to, jakie czasowniki i przyimki występują przy pojazdach. Po przedstawieniu tego zagadnienia wraz z przykładami nauczyciel może poprosić uczniów, aby zaproponowali inne zdania z zastosowaniem czasowników andare, venire, viaggiare, prendere i poznanymi nazwami środków transportu miejskiego, a także z wyrażeniem andare a piedi.
Polecenie do tekstu pt. I mezzi di trasporto in città italiane sprawdza jego zrozumienie.
Faza realizacyjna:
Uczniowie oglądają prezentację multimedialną. Rozpoznają obiekty przedstawione na zdjęciach i uczą się ich nazw po włosku. Mogą spróbować samodzielnie coś o nich powiedzieć, zanim zapoznają się z opisem czytanym przez lektora. Pierwsze polecenie do multimedium sprawdza znajomość nazw środków transportu przedstawionych na zdjęciach. Natomiast w drugim poleceniu polecenie proponuje się rozpoznanie środka transportu po dźwięku, jaki wydaje i nazwanie go po włosku. W trzecim poleceniu należy rozpoznać środek transportu po jego opisie.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ćwiczeń. Proponuje się wykonanie ćwiczeń 8 i 9 w formie ustnej, ale jeżeli jest to za trudne, uczniowie mogą najpierw przygotować swoją wypowiedź w formie pisemnej. Trudniejszą wersją tych ćwiczeń byłoby przygotowanie dialogów w parach, a następnie przedstawienie ich na forum klasy.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, uczniowie powinni powtórzyć materiał lekcji.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 1 i 5.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji.
Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia słownictwa i sposobów opisu obiektów przedstawionych w prezentacji multimedialnej.
Medium może posłużyć jako wzór do stworzenia prezentacji na temat środków transportu wykorzystywanych w miejscu zamieszkania ucznia.
Medium może zostać rozbudowane przez uczniów o inne metody przemieszczania się w mieście i poza nim: na pieszo, statkiem, promem, samolotem, pociągiem, autostopem.