Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che cosa danno al cinema? - Co grają w kinach?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna podstawowe słownictwo związane z filmem.
potrafi właściwie użyć czasownika „dare” w czasie teraźniejszym.
tworzy proste zdania oznajmujące i pytające dotyczące filmów.
tworzy wypowiedzi ustne i pisemne z wykorzystaniem podstawowego słownictwa związanego z filmem.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania
Strategie kompensacyjne
Strategie społeczne
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze, kartki formatu A5 z napisem „Il film” na środku i odchodzącymi od niego promieniami.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia znanych aktorów oraz kadry ze znanych filmów, może także odtworzyć fragment ścieżki dźwiękowej do znanego uczniom filmu i prosi uczniów o podanie hipotez dotyczących tematu zajęć. Pyta ich także o to, czy lubią oglądać filmy i chodzić do kina. Następnie przedstawia uczniom cele lekcji.
Uczniowie otrzymują schematy z napisem „Il film” pośrodku i do odchodzących od napisu promieni dopisują znane sobie słowa z nim związane.
Następnie zapoznają się z tekstami z części pt. „Che cosa danno al cinema?” i wykonują znajdujące się pod nimi ćwiczenie. Nauczyciel pyta uczniów o słowa z tekstu, które przypominają im słowa w innych językach i wskazuje na łatwość w ich zapamiętaniu.
Faza realizacyjna:
Po zapoznaniu uczniów z odmianą czasownika „dare” i jego znaczeniami (na podstawie przykładów) nauczyciel prosi uczniów o samodzielną pracę z nagraniem audio. Ich zadaniem jest dwu- lub trzykrotne odtworzenie nagrania i wykonanie poleceń umieszczonych pod multimedium. Gdyby któryś z uczniów skończył szybciej, może samodzielnie wykonać zad. 1 z sekcji „Sprawdź się”.
Uczniowie wykonują ustnie na forum ćw. 3 z sekcji „Sprawdź się”, po czym mają za zadanie zapytać 4 osoby w klasie o ulubiony gatunek filmowy, film oraz aktora/ ulubioną aktorkę i zapisać odpowiedzi (nauczyciel pomaga im wcześniej stworzyć pytania, a po zakończeniu ćwiczenia prosi kilka osób o wypowiedź na forum klasy).
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o powrót do schematów ze słowem „Il film”, które otrzymali na początku zajęć. Następnie uczniowie zamykają wszystko i odpowiadają na pytanie o treści, z którymi zapoznali się w czasie zajęć i nabyte umiejętności.
Praca domowa:
Dla wszystkich: ćw. 2‑6 z sekcji „Sprawdź się”.
Dla chętnych: ćw. 7 z sekcji „Sprawdź się”.
Dla uczniów mających trudności z j. włoskim: ćw. 8 z sekcji „Sprawdź się”.
Materiały pomocnicze:
Uczniowie mogą w ramach powtórzenia po kilku lekcjach ponownie wysłuchać całego nagrania, a następnie spróbować udzielać odpowiedzi za jednego z bohaterów (na podstawie schematu zawierającego sugestie, co w danej replice ma się znaleźć).