Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La casa dei miei nonni - Dom moich dziadków
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje nazwy różnych elementów wyposażenia domu;
Uczeń zapamiętuje przyimki przydatne do określenia położenia obiektów w przestrzeni oraz ich sposób łączenia się z rodzajnikami;
Uczeń zapamiętuje nazwy kolorów w języku włoskim;
Uczeń stosuje poznane przyimki do określenia położenia przedmiotów i obiektów w przestrzeni;
Uczeń wykorzystuje poznane przyimki, nazwy elementów wyposażenia domu oraz nazwy kolorów do tworzenia opisów przestrzeni mieszkalnych;
Uczeń tworzy proste zdania złożone z poznanych elementów.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia;
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego;
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki, gazety lub fotografie ilustrujące włoskie domy albo rzutnik
słownik włosko‑polski, materiały piśmienne (w tym kredki lub kolorowe mazaki)
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, pytając, czy ktoś z uczniów był już kiedyś we Włoszech i jeśli tak, czy przypomina sobie, jak wyglądały włoskie domy, czy im się podobały itp. Może także pokazać na fotografiach (w formie papierowej, bądź na rzutniku) przykładowe włoskie domy i poprosić uczniów o opinię na ich temat. Pyta, jak uczniowie wyobrażają sobie wnętrze tych domów.
Następnie nauczyciel zachęca uczniów do wysłuchania i przeczytania tekstu, w którym przedstawiony jest krótki opis jednego z wnętrz. Prosi, by uczniowie zwrócili uwagę na znajdujące się w nim przedmioty. Uczniowie słuchają tekstu dwa razy, patrząc jednocześnie w tekst.
Po lekturze uczniowie wykonują przypisane do niego polecenie. Nauczyciel zwraca uwagę na przyimki opisujące położenie przedmiotów w tekście oraz pyta, czy także w domu uczniów znajdują się wymienione w nim przedmioty.
Nauczyciel pyta o inne znane już uczniom przyimki oraz prosi uczniów o zastanowienie się, które z nich mogłyby zostać użyte do opisu umiejscowienia elementów w przestrzeni. Podaje rozwiązania.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel, zachęcając uczniów do obejrzenia multimedium, prosi o robienie notatek, zwracanie uwagi na ilość pomieszczeń i ich położenie, a także wyposażenie wnętrz i kolory poszczególnych przedmiotów. Dzieli uczniów na grupy i proponuje grę, w której wygrywa ten zespół, który będzie potrafił podać jak najwięcej szczegółów. Nagrodą może być dobra ocena z aktywności na lekcji. Następnie prosi uczniów o wykonanie poleceń do multimedium.
Nauczyciel prosi uczniów o wypowiedzenie się, które z pomieszczeń domu przedstawionego na animacji, najbardziej im się podobało i dlaczego, a także, czy chcieliby mieszkać w takim domu. Może poprosić uczniów o ustne sformułowanie krótkich opisów wymarzonego domu lub mieszkania. Dla uatrakcyjnienia tego zadania może połączyć uczniów w pary i poprosić, by jedno z nich stworzyło opis, a drugie postarało się ten opis odtworzyć w formie rysunkowej (po skończeniu pracy można odwrócić role).
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń. Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, uczniowie powinni powtórzyć materiał lekcji. Mogą to zrobić samodzielnie w domu.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 6 i 8.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać inne lekcje znajdujące się na platformie:
La mia casaLa mia casa
L’arredamento della casaL’arredamento della casa
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji. Dodatkowo multimedium może być wykorzystane po lekcji w celu powtórzenia słownictwa i sposobów tworzenia prostych opisów. Można poprosić uczniów o opisanie wybranego pomieszczenia przedstawionego w animacji.