Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Servizi e uffici in città - Usługi i urzędy w mieście
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa 3, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące funkcjonowania różnych urzędów i instytucji we Włoszech.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące wybranych włoskich instytucji.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Formy pracy:
Praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, czy musieli załatwić kiedyś jakieś sprawy urzędowe, np. wyrobienie paszportu lub dowodu osobistego, założenie konta itp. i dokąd się wtedy udali.
Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania maili Karola i Luki i odnalezienia informacji, jakie instytucje we Włoszech są odpowiedzialne za wydawanie dowodów osobistych i paszportów.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają ponownie maile Karola i Luki i wykonują polecenie 1 i 2 w celu weryfikacji stopnia zrozumienia tekstów, a następnie próbują opisać podział administracyjny Włoch.
Nauczyciel pyta, jakie inne instytucje (poza wymienionymi w mailu Luki) mogą być istotne w załatwianiu różnych formalności.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym i w parach rozmawiają na temat tego, czy w Polsce są obecne takie same instytucje.
LUB
Uczniowie otrzymują przygotowane wcześniej przez nauczyciela karteczki z wypisanymi na nich poszczególnymi elementami z katalogu (nazwa instytucji ze zdjęciem, opis, lista pracowników oraz ich zadania) i próbują dopasować je do siebie tak, by odtworzyć katalog.Uczniowie wykonują ćwiczenia do multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w małych grupach. Poszczególne osoby z grupy po kolei losują karteczki z krótkim opisem problemu po polsku i przedstawiają dany problem grupie po włosku. Pozostałe osoby z grupy wskazują, do jakiej instytucji we Włoszech należy się zgłosić w danej sytuacji.
Przykładowe problemy:
Muszę wysłać ważny dokument zagranicę.
Muszę wypłacić pieniądze z konta.
Mój paszport stracił ważność.
Zgubiłem portfel.
Muszę wnieść opłatę za śmieci.
Zauważyłem pożar.
Chciałbym kupić bilet miesięczny.
Potrzebuję aktu urodzenia.
Muszę wyrobić dowód osobisty.
Chciałbym otworzyć działalność gospodarczą.
W fazie podsumowującej uczniowie mogą wykonać również ćwiczenia otwarte nr 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie mogą przygotować w parach lub grupach prezentacje dotyczące podziału administracyjnego Polski.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Samodzielna praca ucznia z multimedium może być elementem przygotowania do zajęć w ramach lekcji odwróconej.
Multimedium może być wykorzystane również przy omawianiu tematów związanych z pracą oraz z przestrzenią miejską.