Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Una visita guidata - Zwiedzanie z przewodnikiem
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne na temat wycieczek z przewodnikiem;
poznaje konstrukcję stare + gerundio.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna;
wszystkie trzy możliwe.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do Internetu, telefon, tablet, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do Internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przekazuje uczniom informację o popularnym włoskim programie telewizyjnym „Le meraviglie. La penisola dei tesori”, który przedstawia widzom największe atrakcje historyczne, artystyczne i przyrodnicze Włoch. Zwraca ich uwagę na to, że tego typu audycje mogą być swego rodzaju telewizyjną podróżą z przewodnikiem. Zadaje uczniom pytanie, czy lubią w swoim wolnym czasie uczestniczyć w wycieczkach z przewodnikiem i mówi im, że realizując ten e‑materiał, nauczą się słownictwa pomocnego w opowiadaniu o tym doświadczeniu.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst: wywiad z włoską przewodniczką turystyczną, która opowiada o umiejętnościach niezbędnych w jej zawodzie i realiach pracy. Uczniowie weryfikują zrozumienie tekstu poprzez wykonanie następującego po nim ćwiczenia, w którym muszą wskazać, czy wymienione informacje są prawdziwe, czy fałszywe. Potem nauczyciel zwraca uwagę uczniów na nową formę gramatyczną, która pojawiła się w tekście – stare + gerundio, i wyjaśnia im jej użycie na podstawie tekstu głównego. Następnie nauczyciel odtwarza multimedium – plik audio, który przedstawia dialog przewodnika turystycznego z turystą. Po pierwszym odsłuchu nauczyciel prosi uczniów o przedstawienie ogólnych informacji na temat kontekstu i treści nagrania, odtwarza materiał po raz kolejny i zachęca uczniów do wykonania ćwiczeń pozwalających zweryfikować jego szczegółowe rozumienie. Później uczniowie wykonują wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, opierające się na wprowadzonym w lekcji słownictwie (np. ćw. 1, 5, 6) i zagadnieniu gramatycznym (ćw. nr 2, 3, 4)
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o opowiedzenie na forum klasy o tym, jak wspominają wycieczki z przewodnikiem, w których uczestniczyli. Wykorzystując ćwiczenie otwarte nr 8 z sekcji Sprawdź się, zachęca uczniów do wcielenia się w rolę przewodnika i stworzenie przykładowej wypowiedzi na temat wybranego zabytku czy miejsca.
Praca domowa:
Np. ćw. 1, 3, 4 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji utrwalającej słownictwo z zakresu podróży, pracy i wprowadzającej konstrukcję gramatyczną stare + gerundio.
Nauczyciel może zaproponować ćwiczenie polegające na stworzeniu programu wycieczki z przewodnikiem po wybranym włoskim mieście z wykorzystaniem map cyfrowych.
Tekst rozpoczynający lekcję może być wykorzystany także w kontekście tematyki pracy jako przedstawienie profilu kariery zawodowej przewodnika turystycznego.