Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il mio lavoro - Moja praca
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zawodów, miejsca ich wykonywania i obowiązków zawodowych.
Uczeń zna podstawowe słownictwo używane do rozmowy o pracy oraz stosowne do niego struktury gramatyczne z podstawowego poziomu.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
(zgodnie z taksonomią Blooma: 3, 4, 5, 6).
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (zawody, miejsca i godziny pracy oraz podstawowe problemy związane z zatrudnieniem);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W tej fazie nauczyciel prosi, aby uczniowie zapisali w ciągu 2 minut jak najwięcej nazw zawodów, które pamiętają z poprzedniego etapu nauki. Praca może odbywać się w parach lub małych grupach. Po upływie tego czasu nauczyciel zapisuje odpowiedzi uczniów na tablicy i pyta, które zawody wydają się najbliższe ich zainteresowaniom i stylowi życia, jaki chcieliby prowadzić.
Faza realizacyjna:
Przechodząc do fazy realizacyjnej nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z czterema wywiadami stanowiącymi tekst z sekcji Przeczytaj/posłuchaj oraz o uzupełnienie streszczenia wysłuchanego materiału. Uczniowie mogą odsłuchać materiał więcej niż jeden raz (zgodnie z ich potrzebami). Następnie nauczyciel omawia z uczniami ćwiczenie oraz wyjaśnia nowe słownictwo. W tym celu można skorzystać z transkrypcji dialogów. W trakcie omawiania dialogów nauczyciel zwraca uwagę uczniów na użycie rodzajnika wraz z nazwami zawodów oraz przypomina zasady stosowania przyimków przed nazwami punktów usługowych, środków transportu i instytucji (materiał zawarty w tekście właściwym). Po przypomnieniu ww. zasad nauczyciel zaprasza uczniów do zapoznania się z prezentacją multimedialną oraz do wykonania ćwiczeń leksykalnych (1‑3) utrwalających podstawową wiedzę z zakresu zawodów i miejsc ich wykonywania. W kolejnych krokach następuje integracja słownictwa z omówioną gramatyką. W tym celu nauczyciel poleca wykonać ćwiczenia 1, 3, 4, 5, 6.
Faza podsumowująca:
Ćwiczeniami konsolidującymi zdobytą wiedzę są ćwiczenia 7, 8 i 10, które powinny być wykonane na końcu. W ćwiczeniach 7 i 8 uczniowie pracują w oparciu o krótkie teksty, natomiast w ćwiczeniu 10 – samodzielnie tworzą proste wypowiedzi. Alternatywnie ćwiczenie 10 można zadać jako pracę domową.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenia powtórzeniowe 2 i 9. W przypadku grup słabszych, ćwiczenia te można wykonać na zajęciach, a do domu zadać ćwiczenia 8 i 10.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych zawodom.
Uczniowie, w parach, na podstawie informacji zawartych w prezentacji multimedialnej grają w kalambury. Jedna osoba pokazuje wybrany zawód, druga zaś ma za zadanie odgadnąć jego nazwę.