Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le università italiane - Włoskie uniwersytety
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo związane ze szkolnictwem wyższym we Włoszech;
zna strukturę włoskiego szkolnictwa wyższego;
odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce;
wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach;
strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu;
strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur;
strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne;
podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach (lub małych grupach);
praca w zespole klasowym.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów dydaktycznych, realizowanych podczas zajęć. Odwołując się do doświadczeń uczniów, nauczyciel pyta ich o to, czy wiedzą, które włoskie miasta są miastami uniwersyteckimi i czy znają jakieś włoskie uczelnie wyższe.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt.: „Come funzionano le università italiane”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) specyfikę edukacji akademickiej we Włoszech.
Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia tekstu, prosząc uczniów o realizację zadania numer 1, które następnie sprawdza na forum klasy.
Nauczyciel prezentuje uczniom grafikę przedstawiającą schemat włoskiego systemu szkolnictwa wyższego i prosi, aby uczniowie, pracując w parach i korzystając z informacji zawartych w przeczytanym uprzednio tekście, przygotowali jej opis.
Nauczyciel prosi wybranych uczniów o zaprezentowanie przygotowanych opisów grafiki.
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium, której celem jest utrwalenie nowego słownictwa i poszerzenie wiadomości o najstarszych włoskich uczelniach wyższych. Uczniowie powinni mieć wystarczająco dużo czasu na obejrzenie całej mapy interaktywnej, a jeśli nie jest to możliwe, wówczas nauczyciel powinien wybrać z mapy kilka uniwersytetów i poprosić, aby uczniowie skupili swą uwagę na nich.
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji uczniowie wykonują na forum klasy ćwiczenie 8 z sekcji Sprawdź się. Nauczyciel powinien zachęcać uczniów do tego, aby odnosili się do informacji zawartych w mapie interaktywnej oraz formułowali wypowiedzi z wykorzystaniem nowego słownictwa.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może wykonać niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach przygotowania do lekcji odwróconej.
Multimedium może być też wykorzystane podczas innej lekcji z zakresu tematycznego edukacja.