Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In classe – W klasie
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje nazwy przedmiotów stanowiących wyposażenie klasy.
Uczeń zapamiętuje nazwy przyborów szkolnych ucznia.
Uczeń stosuje wyrazy tanto i molto zarówno w funkcji przysłówka, jak i przymiotnika.
Uczeń tworzy proste zdania dotyczące opisu przyborów szkolnych.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko–polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta, czy uczniowie wiedzą, jak nazwać po włosku rzeczy, które zabierają ze sobą ze szkoły. Nauczyciel proponuje wysłuchanie rymowanki, która ułatwi uczniom zapamiętanie wielu nowych słówek. Uczniowie słuchają rymowanki dwa razy. Za drugim razem uczniowie mogą czytać tekst wraz z lektorem, co ułatwi przyswojenie nowych wyrazów.
Nauczyciel wyjaśnia, że słówko tanto, które występuje w rymowance w funkcji przysłówka, może również pełnić rolę przymiotnika, a wtedy trzeba je odmienić. Uczniowie powtarzają za nauczycielem przykłady podane w części gramatycznej. Warto podać więcej przykładów i zaznaczyć, że w ten sam sposób zachowuje się słówko molto.
Nauczyciel wyjaśnia, że występujące w rymowance słówko zainetto jest zdrobnieniem od zaino. Uczniowie poznają inne przykłady użycia przyrostka zdrabniającego -etto. Dodatkowo można zwrócić uwagę uczniów na inne przyrostki zdrobnień występujących w rymowance: -ello, -ino, -uccio (i poprosić uczniów o odnalezienie przykładów, tudzież podanie innych).
Uczniowie wykonują polecenie do tekstu Przeczytaj/posłuchaj.
Faza realizacyjna:
Uczniowie przyglądają się ilustracji interaktywnej. Poznają nazwy przedmiotów znajdujących się w typowej klasie szkolnej. Uczniowie wykonują polecenia do multimedium. W przypadku wątpliwości oglądają ją ponownie.
Uczniowie mogą tworzyć proste zdania z wyrazami występującymi na ilustracji lub opatrzyć je przymiotnikami i przekształcić na l.mn., zwracając uwagę na użycie rodzajników (np. uno/lo zaino pesante - gli zaini pesanti; un/il piccolo zaino - i piccoli zaini)
Proponuje się, aby uczniowie rozmawiali między sobą o tym, co znajduje się w ich klasie i co mają w plecakach. Uczniowie ćwiczą zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi na nie.
Faza podsumowująca:
1. Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń.
2. Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, uczniowie powinni powtórzyć materiał lekcji. Mogą to zrobić samodzielnie w domu.
3. W ramach powtórzenia można zaproponować grę polegającą na nazywaniu przedmiotów szkolnych / rzeczy w klasie (przez ich wskazywanie, rysowanie, inny rodzaj sugestii).
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 2 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Dodatkowo poleca się wykorzystać również materiał z lekcji:
La mia scuolaLa mia scuola
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować ilustrację interaktywną w trakcie lekcji.
Uczniowie mogą poszerzyć zakres słownictwa opracowanego w ilustracji o nowe terminy, które uznają za interesujące/potrzebne w komunikacji dotyczącej przyborów szkolnych, wyposażenia sal (np. la lavagna interattiva, il poster, l'indicatore, l'altoparlante, gli armadietti).
Dodatkowo ilustracja interaktywna może być wykorzystana po lekcji w celu powtórzenia słownictwa.