Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Sono le otto, comincio a lavorare. Come descrivere l’orario di lavoro, chiedere e dire l’ora - Jest ósma, zaczynam pracę. Jak opisać plan dnia pracy, zapytać i powiedzieć która godzina
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń poprawnie zapisuje słownie włoskie liczebniki główne od 1 do 59.
Uczeń rozpoznaje liczebniki w tekście mówionym.
Uczeń zadaje pytanie o godzinę.
Uczeń podaje dokładną godzinę na różne sposoby: korzysta z liczebników i wyrażeń takich jak “pół godziny” i “kwadrans”.
Uczeń korzysta z podstawowego słownictwa dotyczącego czynności zawodowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo i struktury gramatyczne.
Uczeń zna podstawowe struktury gramatyczne i leksykalne umożliwiające komunikację językową na temat pracy.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego.
Strategie kognitywne – ćwiczenie wymowy, powtarzanie za nagraniem, uczenie się utartych zwrotów, tworzenie różnych kombinacji zdań, odbieranie i wysyłanie informacji.
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia, ocenianie efektów uczenia się.
Strategie społeczne – zadawanie pytań.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
tablica multimedialna lub rzutnik;
głośniki;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć, używając tekstu wprowadzającego.
Następnie należy przejść do odczytania/odsłuchania tekstu wyjściowego. Jest to kartka z terminarza Włocha zatrudnionego w firmie zajmującej się dystrybucją elementów elektronicznych.
Przed wyjaśnieniem sytuacji komunikacyjnej zaistniałej w tekście można podzielić uczniów na 3‑4 osobowe grupki i powierzyć im zadanie wspólnego odgadnięcia znaczenia poszczególnych czynności i zrobienia z tego notatek. Następnie każda grupa prezentuje na forum klasy swoje ustalenia. Co ważne, uczniowie nie powinni tutaj korzystać z żadnych słowników i zasobów internetowych - chodzi o ćwiczenie dedukcji językowej.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyjaśnia nieznane uczniom słownictwo z tekstu pt. L’agenda. Celem aktywizacji uczniów zamieszczono dwa zadania do tekstu. Pierwsze z nich to klasyczna tabela prawda‑fałsz, sprawdzająca zrozumienie tekstu. Drugie ćwiczenia polega na wstawieniu odpowiednich słów i zwrotów do zdań z lukami.
Następnie, korzystając z tekstu dotyczącego wyjaśnień gramatycznych, należy przejść do omówienia kluczowych w tym materiale zagadnień leksykalno‑gramatycznych, czyli liczebników od 1 do 59, pytania o godzinę oraz podawania godziny na różne sposoby - nie tylko za pomocą poznanych liczebników, ale również wyrażeń takich jak mezzo/mezza, un quarto itd.
Poza zapoznaniem uczniów z liczebnikami i podawaniem godzin, jednym z głównym celów materiału jest powtórzenie i sprawdzenie wiadomości z poprzednich materiałów z tematu praca. Multimedium bazowym jest test składający się z czterdziestu pytań jednokrotnego wyboru. W każdym pytaniu jest jedna prawidłowa odpowiedź. Pytania dotyczą odmiany czasowników modalnych, liczebników, podawania godziny, słownictwa i słowotwórstwa (formy męskie i żeńskie) związanego z nazwami zawodów.
Oprócz pytań zamkniętych wchodzących w skład testu, przygotowano trzy dodatkowe zadania aktywizujące, które dodatkowo sprawdzają odmianę czasowników modalnych potere, dovere i volere oraz podawanie godzin na różne sposoby.
Faza podsumowująca:
Poza zestawem ćwiczeń interaktywnych celem podsumowania materiału można przygotować kartki z narysowanymi na nich zegarami lub godzinami napisanymi za pomocą cyfr. Uczniowie w parach losują zegary i wzajemnie odpowiadają sobie na pytanie Che ore sono?, stosując wszystkie poznane w materiale struktury służące do podawania czasu.
Dodatkowo, uczniowie dobierają się w pary i przedstawiają sobie swoje plany dnia (na przykład te stworzone w ramach ćwiczenia nr 9 z sekcji Sprawdź się). Jedna osoba opowiada, druga ma za zadanie sporządzić notatkę ze słuchu i zreferować plan dnia koleżanki/kolegi na forum klasy.
Praca domowa:
Jako pracę domową można traktować następujące ćwiczenia z zestawu ćwiczeń interaktywnych (Sprawdź się): 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
Materiały pomocnicze:
Kartki z narysowanymi na nich zegarami lub godzinami zapisanymi za pomocą cyfr.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może zostać wykorzystane przy okazji realizacji innych zakresów tematycznych, np. związanych z systemem kształcenia czy organizacją czasu.
Multimedium bazowe (test) może być rozwiązywany wspólnie z uczniami w klasie lub - jeśli jest możliwość skorzystania z odpowiedniej pracowni komputerowej lub każdy uczeń ma odpowiednie urządzenie - każdy uczeń może pracować z nim samodzielnie i na podstawie wyniku testu dokonać samooceny poziomu znajomości zagadnień z tematu praca.
Multimedium bazowe może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa z tematyki związanej z pracą, czy powtórzenia odmiany czasowników modalnych.