Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Come cambiare vita? - Jak zmienić życie?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne na temat podejmowania decyzji o zmianach życiowych.
Uczeń powtarza bezosobowe formy czasownikowe.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
Uczeń rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do Internetu;
telefon;
tablet;
tablica multimedialna lub projektor;
głośniki;
artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przekazuje uczniom statystyki dotyczące poziomu zadowolenia Włochów z różnych aspektów ich życia i mówi o tym, że niejednokrotnie chęć poprawy swojej sytuacji motywuje ich do zmiany miejsca zamieszkania, pracy czy podjęcia dalszej nauki. Mówi im, że dzięki temu e‑materiałowi zapoznają się z kilkoma autentycznymi historiami Włochów, którzy odważyli się dokonać w swoim życiu zmian i zrealizowali dzięki temu swoje marzenia i aspiracje. Uczniowie mogą wyrazić swoją opinię na temat tego, czy byliby gotowi do podjęcia radykalnych zmian i co w ich przypadku miałyby one oznaczać, dzięki czemu w trakcie wykonywania zadań będą mogli skonfrontować swoje przemyślenia z przykładami z tekstów i nagrań.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi kolejno kilku uczniów o odczytanie na głos fragmentów tekstu źródłowego przedstawiającego historię pary, która porzuciła ustabilizowane życie w dużym mieście i przeniosła się w góry, zmieniając zupełnie swój styl życia i obowiązki. W przypadku błędów w wymowie, nauczyciel wskazuje poprawną wersję. Uczniowie weryfikują zrozumienie tekstu poprzez wykonanie następującego po nim ćwiczenia, w którym muszą wskazać, czy wymienione informacje są prawdziwe, czy fałszywe.
Potem nauczyciel wyjaśnia uczniom na podstawie tekstu głównego bezosobowe formy czasownikowe.
Następnie nauczyciel odtwarza plik audio, którego tematem są kolejne przykłady podejmowania odważnych decyzji o zmianie życia. Uczniowie najpierw uczestniczą w dyskusji w grupie i streszczają najważniejsze idee pojawiające się w trakcie rozmowy. Następnie weryfikują rozumienie nagrania za pomocą trzech ćwiczeń. Przewodni motyw e‑materiału i zaproponowane zagadnienie gramatyczne są następnie rozwijane i utrwalane w kolejnych zadaniach z sekcji Sprawdź się, zorientowanych na utrwalenie struktur gramatycznych (2 i 3) czy słuchanie (6). Nauczyciel może zadecydować, by niektóre ćwiczenia były wykonywane w parach lub mniejszych grupach.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o opowiedzenie na forum klasy o tym, jakie przykłady zmian w życiu – swoim własnym, rodziny, przyjaciów itp. mieli możliwość zaobserować. Uczniowie opowiadają po włosku, jakie były ich powody i konsekwencje. Wspólnie mogą zastanowić się nad trudnościami i pozytywnymi aspektami tego zjawiska.
Praca domowa:
Np. ćw. 1–4 oraz 7 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas lekcji utrwalającej bezosobowe formy czasownikowe.
Tekst źródłowy, medium i poszczególne zadania mogą stać się dla uczniów inspiracją do dyskusji na temat życiowych planów i podejmowania decyzji o zmianach w życiu prywatnym i zawodowym.