Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Come fare la raccolta differenziata? - Jak segregować śmieci?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
formułuje zdania rozkazujące odnoszące się do segregacji śmieci;
rozpoznaje odpowiednie schematy postępowania związane z zasadami segregacji śmieci;
dyskutuje na temat konsekwencji niestosowania się do istniejących w społeczeństwie zasad dbania o środowisko.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
poznaje różnice między zasadami segregacji odpadów i dbania o środowisko we Włoszech i w Polsce;
odczuwa satysfakcję, ponieważ nabywa praktyczną wiedzę na temat segregacji odpadów we Włoszech;
posługuje się słownictwem przydatnym do określania, które odpady powinny być wyrzucane do którego pojemnika.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe
Formy pracy:
praca w parach;
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak przebiega selektywna zbiórka odpadów w Polsce. Po krótkiej rozmowie na temat segregacji śmieci, nauczyciel informuje, że tematyka ta poruszona zostanie podczas pracy z niniejszym e‑materiałem. Nauczyciel prosi uczniów o odczytanie wstępu i przejście do tekstu z sekcji przeczytaj/posłuchaj.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o odczytanie tekstu z sekcji przeczytaj/posłuchaj oraz wykonanie poleceń do tekstu.
Na podstawie informacji zawartych w tekście oraz na towarzyszącej mu grafice, uczniowie opowiadają na głos o tym, jakie śmieci należy wrzucać do poszczególnych pojemników.
Nauczyciel wspólnie z uczniami przypomina użycie trybu imperativo.
Nauczyciel prosi uczniów o przejście do sekcji z filmem edukacyjnym.
Uczniowie mają za zadanie obejrzeć film edukacyjny i wykonać związane z nim polecenia. Nauczyciel odtwarza film po raz pierwszy na forum całej klasy, w razie potrzeby zatrzymuje film i tłumaczy uczniom nieznane słowa czy całe wyrażenia.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi wybranych uczniów, by wymienili rodzaje pojemników na selektywną zbiórkę.
Nauczyciel prosi wybranego ucznia o to, by opowiedział na głos o treści filmu edukacyjnego.
Praca domowa:
Zadania z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Kartka i kredki/ołówek – uczniowie mają za zadanie stworzyć 5 okręgów, każdy odpowiadający danemu pojemnikowi na selektywną zbiórkę i zapisać po przynajmniej 3 rzeczy, które można wyrzucić do każdego z pojemników.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Jako wersję zaawansowaną ćwiczenia, uczniowie mogą spróbować swoich sił w tłumaczeniu całych fraz zawartych w filmie ustnie na język polski. Zarówno w czasie trwania filmu, jak i zatrzymując film po każdej wypowiedzianej kwestii.