Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La scuola in Italia - Włoska szkoła
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zapamiętuje elementy systemu edukacyjnego we Włoszech.
stosuje wykrzyknienia stosowane przy wyrażaniu różnych emocji.
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
stawianie pytań
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście holistyczne
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
metoda kognitywna
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmienne
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, pytając, czy uczniowie są świadomi różnic w systemie edukacji w Polsce i we Włoszech. Sytuacja jest o tyle podobna, że zarówno w Polsce, jak i we Włoszech, po ośmiu latach nauki uczniowie wybierają szkołę wyższego stopnia. Trzeba zatem zdecydować, w jakim kierunku chce się kształcić dalej. W tej lekcji uczniowie nauczą się rozmawiać o tym po włosku. Uczniowie słuchają nagrania, śledząc jednocześnie tekst. Polecenie do tekstu pt. La scuola media in Italia sprawdza zrozumienie kilku wybranych elementów. Nauczyciel pyta, czy teraz uczniowie zauważają jakieś podobieństwa w szkołach polskich i włoskich. Dodatkowo nauczyciel przedstawia schemat systemu edukacyjnego we Włoszech. Rozmowa na ten temat może pójść w kierunku porównania, jakie są możliwości w obu krajach i które opcje wydają się uczniom interesujące.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie poznają elementy bardzo często obecne w języku mówionym, mianowicie wykrzykniki emotywne. Uczniowie słuchają przykładów i powtarzają za lektorem usłyszane wyrażenia i zdania. Można w tym miejscu zaproponować ułożenie w parach krótkich, prostych dialogów, w których uczniowie staraliby się uwzględnić poznane wykrzykniki. Następnie słuchają pliku audio, w którym dwie koleżanki rozmawiają o szkole, starając się wychwycić sposoby, w jakich rozmówczynie wyrażają różne emocje. Zrozumienie treści dialogu sprawdzana jest w poleceniach do medium.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. Ćwiczenie 1 można rozszerzyć o inne zainteresowania uczniów i ich ewentualne wybory w zakresie dalszego kształcenia się. Ćwiczenie 2 można rozszerzyć o inne pytania, na które można by zareagować poznanymi wyrażeniami. Ćwiczenia 6 i 8 można wykonać w formie zarówno pisemnej, jak i ustnej. Wersja ustna, bez przygotowania pisemnego, jest wersją trudniejszą.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 4 i 5.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
ZŁE linkowanie
La mia scuolaLa mia scuola
In classeIn classe
Le materie scolasticheLe materie scolastiche
Benvenuti alla lezione!Benvenuti alla lezione!
Una settimana a scuolaUna settimana a scuola
DOBRE linkowanie
La mia scuolaLa mia scuola
In classeIn classe
Le materie scolasticheLe materie scolastiche
Benvenuti alla lezione!Benvenuti alla lezione!
Una settimana a scuolaUna settimana a scuola
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczeń może wykorzystać multimedium jako źródło informacji na temat sposobu prowadzenia rozmowy telefonicznej i swobodnej konwersacji. Może zwrócić uwagę na zwroty zaczynające i kończące rozmowę oraz na zastosowanie praktyczne wykrzyknień omówionych w części gramatycznej.