Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: I paesaggi liguri - Krajobrazy liguryjskie
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne na temat krajobrazów;
powtarza liczebniki;
wykorzystuje słownictwo z zakresu geografii i liczebniki w wypowiedziach na temat krajobrazu przyrodniczego.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna;
wszystkie trzy możliwe.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, telefon, tablet, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel informuje uczniów o tym, że jednym z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych włoskich regionów pod względem krajobrazowym jest Liguria. Pokazuje im mapę regionu, podaje im przykłady elementów krajobrazu obecnych w regionie i informuje ich, że dzięki zrealizowaniu tego e‑materiału powtórzą słownictwo z zakresu geografii i wykorzystają je do rozumienia i tworzenia tekstów pisemnych i ustnych na temat krajobrazów.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by zapoznali się z tekstem pt. La geografia della Liguria zawierającym dane na temat geografii Ligurii. Uczniowie weryfikują jego zrozumienie poprzez wykonanie następującego po nim ćwiczenia, w którym muszą wskazać, czy wymienione informacje są prawdziwe czy fałszywe. Następnie nauczyciel na podstawie tekstu wyjaśniającego zagadnienia dotyczące liczebników głównych, dokonuje powtórzenia informacji na temat liczebników. Potem nauczyciel zachęca uczniów do wykonania testu sprawdzającego znajomość podstawowego słownictwa z zakresu geografii. Następnie zostanie ono utrwalone w kolejnych zadaniach z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Podsumowaniem zajęć jest wykonanie zadania pisemnego (nr 7 w sekcji Sprawdź się), w którym uczniowie mają dokonać opisu wybranego przez siebie terytorium Polski, oraz zadania ustnego, polegającego na wykazaniu bogactwa i specyficznych cech wybranego regionu Włoch.
Praca domowa:
Np. ćw. 1–4 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium jako test po zajęciach wprowadzających słownictwo z zakresu geografii i podróżowania. Uczniowie, zainspirowani lekcją dotyczącą geografii Ligurii, mogą podzielić się na grupy i wykonać wspólnie prezentacje multimedialne na temat krajobrazów innych regionów Włoch, a następnie przedstawić je grupie.