Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Voglio iscrivermi a... Moduli d'iscrizione e dati personali - Chcę się zapisać na... Formularze zapisów i dane osobowe
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo występujące w formularzach zapisów.
Uczeń wypełnia formularze zapisów oraz odczytuje dane w nich zawarte.
Uczeń odmienia czasownik nascere w czasie passato prossimo i stosuje odpowiednie formy w kontekście.
Uczeń stosuje poznane struktury do uzyskiwania i udzielania informacji dotyczących danych osobowych i kontaktowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, gdzie można spotkać się z formularzami zapisów. Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w parach tworzą listę danych, które występują w formularzach zapisów. Nauczyciel zapisuje na tablicy propozycje pierwszej pary i uzupełnia je o informacje pozostałych uczniów.
Uczniowie zapoznają się z formularzem szkoły Parlando. Wskazują dane, które nie pojawiły się w ich propozycjach i wykonują polecenie nr 1 i 2.
Faza realizacyjna:
Na podstawie zadania nr 2 uczniowie przedstawiają swoje przypuszczenia dotyczące odmiany czasownika nascere w czasie przeszłym passato prossimo. Nauczyciel naprowadza uczniów lub w razie konieczności wyjaśnia to zagadnienie. Dla przećwiczenia materiału można wykorzystać zadanie nr 3 z sekcji Sprawdź się.
Nauczyciel prosi uczniów o stworzenie listy znanych im pytań, służących uzyskiwaniu informacji dotyczących danych osobowych. Ewentualnie uzupełnia listę o pytania występujące w e‑materiale. Pojawiające się pytania może zadać wybranym uczniom lub poprosić, żeby uczniowie zadali je sobie w parach.
Nauczyciel informuje uczniów, że obejrzą fragment filmu (między 0:37 a 1:34) bez dźwięku. Zadaniem uczniów jest wysnuć przypuszczenia odnośnie tego, kim są bohaterowie i o czym rozmawiają? Następnie oglądają ponownie cały film z dźwiękiem i weryfikują swoje przypuszczenia.
W celu weryfikacji zrozumienia słownictwa oraz treści filmu uczniowie wykonują trzy polecenia z sekcji Film.
Aby utrwalić treści poznane w tym materiale, uczeń powinien wykonać 8 ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel rozdaje uczniom po dwa wydrukowane formularze zapisów szkoły Parlando.
Uczniowie wypełniają pierwszy formularz swoimi danymi.
Uczniowie w parach zadają sobie pytania dotyczące danych osobowych i kontaktowych tak, aby wypełnić drugi formularz danymi kolegi/koleżanki (można ustalić, że pierwsza osoba zadaje pytania formalne a druga nieformalne).
Wybrani uczniowie na podstawie danych z formularza przedstawiają osobę, z którą pracowali na forum klasy.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (przede wszystkim zadania nr 6 i 8) i/lub przygotowanie własnych formularzy zapisów, które posłużą do powtórzenia materiału na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze:
Grafika przedstawia formularz. W formularzu znajdują się następujące dane:
Parlando - Scuola d'italiano Piazza di Sant'Apollonia
5/8 00153 Roma Tel. +39.0583.490902 info@parlando.it
Mdulo d'iscrizione
Corsi estivi 2022
Dati personali: *campi obbligatori
Nome*: …
Cognome:* …
Sesso*: - femmina; - maschio
Indirizzo*: …
Città*: … CAP*:…
Paese*:…
Data di nascita*: …
Luogo di nascita*: …
Nazionalità*: …
Età: …
Professione:…
E‑mail*: … @ …
Telefono/cellulare: …
Iscrizione:
Durata*:
- una settimana
- due settimane
- un mese
Data inizio corso*:
- il 6 giugno 2022
- il 5 luglio 2022
- il 2 agosto 2022
- il 6 agosto 2022
Tipo di corso*:
- italiano generale
- italiano specialistico
- italiano e arte
- conversazione
- preparazione agli esami
Livello*:
- A1
- A2
- B1
- B2
- C1
- C2
Data*:… Firma*:…
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W czasie lekcji można podczas pierwszego odtwarzania wyłączyć dźwięk w drugiej scenie. Uczniowie formułują swoje przypuszczenia dotyczące dialogu między sekretarką i Filipem.
Multimedium może stanowić model dla uczniów do odegrania (i ewentualnego nagrania) podobnych scenek.