Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: L’usato - Przedmioty używane
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo dotyczące kupowania i sprzedawania przedmiotów używanych;
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach stopień wyższy i najwyższy względny przymiotnika, tworząc porównania;
Uczeń udziela informacji dotyczących różnych miejsc, w których można kupić przedmioty używane;
Uczeń jest świadomy zalet kupowania przedmiotów używanych i wpływu takiego działania na ochronę środowiska.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych;
Strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, ćwiczenie używania i rozumienia języka obcego w naturalnych kontekstach;
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych;
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupie;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu;
rzutnik lub tablica multimedialna;
głośniki lub słuchawki;
materiały piśmiennicze.
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele realizowane podczas lekcji oraz krótko zapowiada jej przebieg.
Następnie uczniowie odpowiadają na pytania: „Vi piace comprare gli articoli usati?”, „Quali vantaggi, secondo voi, ha l’usato?”, „Quali oggetti che usate quotidianamente avete comprato di seconda mano?”.
Jeśli uczniowie nie potrafią odpowiedzieć na któreś z pytań ad hoc, przeprowadzają w parach lub małych grupach burzę mózgów i wykonują ćwiczenie zamieszczone przed tekstem, na początku materiału.
Po tym wprowadzeniu uczniowie czytają tekst umieszczony na początku sekcji „Przeczytaj/posłuchaj”. Po zapoznaniu się z tekstem i nowym słownictwem, dwie osoby wcielają się w role dwóch włoskich licealistek rozmawiających o kupnie używanego smartfona i odczytują kwestie na głos.
Uczniowie wykonują zadanie umieszczone pod tekstem, uzasadniając prawdziwość lub fałszywość zamieszczonych w nim zdań.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu dialogu i przed przystąpieniem do pracy z medium, należy omówić kolejną część materiału – tekst dotyczący stopniowania przymiotników.
Celem przećwiczenia tego zagadnienia, uczniowie wykonują ćwiczenia nr 6 i 7 z sekcji „Sprawdź się”. Ćwiczenie nr 7 może być wykonywane w parach.
Multimedium to film o długości około pięciu minut, przedstawiający różne miejsca, w których można kupić przedmioty używane, a także zawierający wypowiedzi dwóch włoskich licealistek mówiących o swoich doświadczeniach z kupowaniem rzeczy używanych. W pierwszej kolejności uczniowie oglądają pierwszą część filmu (w której pokazywane są różne miejsca, gdzie sprzedawane są przedmioty używane) bez dźwięku, a następnie opowiadają po włosku, co widzieli i wyrażają swoje domysły na temat treści filmu. W razie potrzeby nauczyciel naprowadza uczniów oraz udziela podpowiedzi.
Następnie uczniowie oglądają cały film z dźwiękiem i określają, czy pomiędzy ich wstępnymi domysłami a rzeczywistym komentarzem narratora filmu są duże różnice.
Uczniowie zapoznają się z treścią zadań do filmu, a następnie oglądają cały film ponownie, robiąc notatki, które pomogą im w wykonaniu tych ćwiczeń.
Uczniowie wykonują zadania do filmu.
Po zakończeniu pracy z filmem należy przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych celem utrwalenia zrealizowanego materiału.
Faza podsumowująca:
Uczniowie dzielą się na dwie grupy i przygotowują argumenty do debaty klasowej na temat „Comprare prodotti usati o nuovi?”. Jedna z grup jest za promowaniem produktów używanych, druga za produktami nowymi. Następnie obydwie grupy prezentują swoje argumenty i dyskutują.
LUB
Uczniowie w parach odgrywają scenkę rozmowy w wybranym miejscu oferującym przedmioty używane na sprzedaż (antykwariat, sklep z odzieżą używaną, targ staroci). Jedna z osób jest sprzedającym, druga jest zainteresowana zakupem danego przedmiotu. W przypadku wybrania targu staroci, uczniowie mogą uwzględnić w swoim dialogu targowanie ceny.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać ćwiczenia z sekcji „Sprawdź się”, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności: 2, 4, 5, 8, 9.
LUB
Uczniowie piszą wypracowanie na temat: Comprare prodotti usati o nuovi?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa z tematyki związanej z zakupami;
Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów związanych z zakupami, stylem życia oraz ekologią;
Część multimedium dotycząca sklepów z odzieżą używaną może zostać wykorzystana przy okazji realizacji materiałów związanych z modą;
Wyodrębniona warstwa audio z filmu może posłużyć do przygotowania zadania z rozumienia ze słuchu na sprawdzianie.