Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Traduttore o imprenditore? - Tłumacz czy przedsiębiorca?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy wybranych zawodów;
rozumie proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące charakterystyki wybranych zawodów;
stosuje w komunikacji ustnej i pisemnej poznane słownictwo i struktury.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne;
nauczanie hybrydowe;
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów o plany związane z wyborem szkoły średniej i ewentualnej ścieżki zawodowej. Uczniowie mogą najpierw porozmawiać w parach, a następnie przedstawić plany kolegów na forum klasy. Nauczyciel zapisuje wymieniane przez uczniów zawody na tablicy.
Nauczyciel prosi uczniów o uzupełnienie listy z tablicy o inne znane im zawody a następnie pyta, który zawód wydaje się uczniom najbardziej interesujący i dlaczego.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania dialogu, aby poznać plany zawodowe Laury i Giulii.
Nauczyciel może przypomnieć uczniom informację o rodzajach szkół średnich we Włoszech.
W celu weryfikacji zrozumienia dialogu uczniowie wykonują polecenie do tekstu.
Uczniowie w grupach lub parach wyrażają swoje opinie na temat tego, jakiego wyboru powinna dokonać Giulia. Poszczególne pary/grupy przedstawiają swoje stanowisko na forum klasy.
Nauczyciel zwraca uwagę na występujące w dialogu czasowniki nieregularne zakończone na -urre.; przedstawia ich odmianę. Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 3 z sekcji Sprawdź się.
Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów na temat zawodów: tłumacza (ustnego oraz pisemnego) i przedsiębiorcy. Uczniowie podają informacje związane z obowiązkami, warunkami pracy, zarobkami itp.
Uczniowie słuchają wypowiedzi tłumacza oraz przedsiębiorcy weryfikują podane wcześniej informacje lub uzupełniają je o nowe.
Uczniowie wykonują ćwiczenia do nagrań z plików audio.
Faza podsumowująca:
W celu utrwalenia materiału uczeń powinien wykonać ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia przedstawicieli zawodów występujących w tym materiale (tłumacz ustny, tłumacz pisemny, przedsiębiorca, projektant, księgowy, robotnik, pracownik biurowy). Uczniowie podają nazwę zawodu postaci ze zdjęcia oraz dodatkowe informacje związane z daną pracą. Przy niektórych zawodach nauczyciel prosi o użycie jednego z czasowników zakończonych na -urre.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, na które nie starczyło czasu podczas lekcji. Przede wszystkim ćwiczenie interaktywne nr 4 oraz ćwiczenia otwarte nr 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia przedstawicieli zawodów występujących w materiale: tłumacz ustny, tłumacz pisemny, przedsiębiorca, projektant, księgowy, robotnik, pracownik biurowy.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może stanowić wzór podczas wykonywania pracy domowej polegającej na wcieleniu się ucznia w rolę pracownika i przedstawieniu krótkiego opisu wybranego zawodu w formie nagrania audio.
Multimedium może stanowić źródło informacji do przeprowadzenia na lekcji dyskusji ,,Jaki zawód jest bardziej ciekawy/opłacalny: tłumacz czy przedsiębiorca?”






