Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Simboli, icone e pittogrammi - Symbole, ikony i piktogramy
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła średnia, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje obywatelskie,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń powtarza słownictwo związane ze sprzętami AGD i technologią.
Uczeń rozumie i analizuje teksty odnoszące się do wybranych piktogramów i ikonek obecnych na różnych opakowaniach i urządzeniach.
Uczeń objaśnia znaczenie wybranych piktogramów i ikon.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo z w.w. zakresu.
Uczeń powtarza tworzenie i użycie form bezokolicznika czasu przeszłego i stosuje je w swoich wypowiedziach.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna)
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań)
lekcja odwrócona
Formy pracy:
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Praca indywidualna.
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
tablica interaktywna,
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Jako że zajęcia mają mieć formę lekcji odwróconej, na poprzedniej lekcji nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem rozpoczynającym materiał, wykonanie do niego ćwiczenia oraz o przeczytanie zamieszczonych pod nim informacji i zrobienie notatki z najważniejszych zagadnień, czyli tworzenia i użycia bezokolicznika czasu przeszłego.
Po zaprezentowaniu uczniom celów zajęć nauczyciel pyta uczniów, czy przed zapoznaniem się z tekstem pt. „Smart home: la tecnologia del XXI secolo” słyszeli o tzw. inteligentnych domach i prosi ich o przedstawienie tego, czego się dowiedzieli z początkowej części materiału. Zadaniem uczniów jest dokończenie 2 zdań zapisanych przez nauczyciela na tablicy:
– Dopo aver comprato una casa smart, il proprietario …
– Dopo aver comprato una casa intelligente, il proprietario non deve più …
Następnie nauczyciel przechodzi do aspektu gramatycznego, z którym uczniowie mieli za zadanie się zapoznać i pyta ich o użyty w zdaniach bezokolicznik czasu przeszłego: sposób jego tworzenia i zasady użycia.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pokazuje uczniom kilka piktogramów/ikon i pyta ich, czy wiedzą, co oznaczają i czy potrafią o tym powiedzieć w języku włoskim.
Po tej części uczniowie mogą zostać podzieleni na grupy; każda z nich zapoznaje się z inną częścią prezentacji. Następnie poszczególne zespoły przedstawiają pozostałym osobom poznane treści, co pozwoli całej klasie wykonać zadania dotyczące wszystkich ikon i piktogramów. Ćwiczenia pod multimedium uczniowie wykonują w parach. Najlepiej byłoby, aby w każdej z nich były osoby przypisane początkowo do grup zapoznających się z inną częścią prezentacji.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 3, 4 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel ponownie pokazuje piktogramy i ikony wykorzystane w p. 1 fazy realizacyjnej. Zadaniem uczniów jest podanie słownictwa, którego użyliby do ich opisu i podania znaczenia. Jako pomoc można wykorzystać tabelę zamieszczoną w sekcji Materiały pomocnicze i wyświetlić ją na tablicy.
Praca domowa:
Ćwiczenia z sekcji Sprawdź się; w szczególności otwarte nr 2, 7 i 8.
Ćwiczenie 6 przeznaczone jest dla chętnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium można wykorzystać w ramach powtórzenia do sprawdzianu. Mając do dyspozycji jedynie warstwę wizualną (bez dostępu do dźwięku i transkrypcji), uczniowie przygotowują indywidualnie lub w parach kilka zdań opisu do jednego ze slajdów (4‑10). Ćwiczenie może być wykonane w formie pisemnej lub ustnej.