Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le famiglie italiane - Włoskie rodziny
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo związane z rodziną;
tworzy wypowiedzi z użyciem nowego słownictwa, np. opowiadając o swojej rodzinie;
nazywa i charakteryzuje podstawowe modele rodziny;
odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści;
zna zasady użycia rodzajnika określonego przed zaimkiem dzierżawczym z rzeczownikiem określającym stopień pokrewieństwa.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce;
wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach;
strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu;
strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur;
strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne;
podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach (lub małych grupach);
praca na forum klasy.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, (lub odtwarzacz plików audio), materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Następnie nauczyciel, odwołując się do doświadczeń uczniów, pyta ich o to, jakie modele rodzin znają i czym się one charakteryzują. Nauczyciel powinien wypisać na tablicy po włosku wymieniane przez uczniów propozycje.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt. „Come è cambiata la famiglia italiana”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) nakreśloną sytuację i ogólny kontekst.
Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia tekstu, prosząc uczniów o realizację w parach zadania znajdującego się pod tekstem, które następnie sprawdza na forum klasy.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na występujące w tekście słownictwo związane z rodziną i rozszerza je np. o słownictwo zawarte w tabeli stanowiącej element tego materiału.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady użycia rodzajnika określonego przed zaimkiem dzierżawczym z rzeczownikiem określającym stopień pokrewieństwa.
W celu sprawdzenia stopnia opanowania nowego słownictwa i zagadnienia gramatycznego, nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 5 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium, której celem jest utrwalenie nowego słownictwa. Uczniowie słuchają kolejno trzech nagrań, wykonując po każdym nagraniu polecenie do niego przypisane. (Nauczyciel może również skupić się na zajęciach na pracy z pierwszym nagraniem, a kolejne mogą stanowić pracę domową).
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji nauczyciel prosi uczniów, aby pracując w parach, zrealizowali ćwiczenie 7 z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może zrealizować niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się lub też ćwiczenia do multimedium.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego przez sprawdzianem lub w ramach samodzielnego ćwiczenia kompetencji rozumienia tekstu słuchanego.
Multimedium może być też wykorzystane podczas innej lekcji z zakresu tematycznego: rodzina/społeczeństwo w ramach poszerzenia słownictwa lub ćwiczenia kompetencji rozumienia tekstu słuchanego.