Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In ufficio - W biurze
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo związane z wyposażeniem przestrzeni biurowej;
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące opisu przestrzeni biurowej oraz pracy w biurze;
stosuje poznane słownictwo i struktury do opisu przestrzeni biurowej oraz pracy w biurze.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - analiza danych językowych;
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w grupach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne;
nauczanie hybrydowe;
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie biura (np. open space) i prosi o wymienienie czynności związanych z pracą w biurze oraz przedmiotów mogących się w nim znaleźć. Nauczyciel może również zapytać uczniów, czy ich rodzice pracują w biurze lub przedstawiciele jakich zawodów wykonują pracę biurową.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt. „In ufficio”, uzupełniają listę czynności i przedmiotów, a następnie wykonują polecenie do tekstu.
Nauczyciel może poprosić, aby uczniowie w grupach lub parach przygotowali po 2‑4 pytania do tekstu, na które odpowiedzą inne pary lub grupy.
Nauczyciel wyjaśnia tworzenie liczby mnogiej rzeczowników pochodzących z języka angielskiego. Aby przećwiczyć materiał, nauczyciel może podać listę rzeczowników w liczbie pojedynczej i mnogiej (rzeczowniki włoskie i zapożyczenia) i poprosić uczniów o ich podział na trzy kategorie: rzeczowniki w liczbie pojedynczej, rzeczowniki w liczbie mnogiej, rzeczowniki należące jednocześnie do obu tych kategorii.
Nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z wirtualnym spacerem, zapamiętali 2‑3 przedmioty i spróbowali wyjaśnić, do czego one służą.
Uczniowie wykonują polecenia do multimedium. W razie konieczności można powtórzyć zastosowanie przyimków miejsca.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie 8 z sekcji Sprawdź się. Nauczyciel może poprosić, aby kilku uczniów zreferowało na forum odpowiedzi kolegów/koleżanek, z którymi pracowali.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i każdej grupie rozdaje ilustracje z załącznika. Uczniowie wymyślają dane osobowe postaci z ilustracji (imię, nazwisko, narodowość, wiek, zawód) oraz opisują jej dzień w pracy.
Nauczyciel może pokazać wybrane ilustracje i zapytać, jaką czynność wykonuje postać z ilustracji oraz jakich przedmiotów do tego używa.
Praca domowa:
Ćwiczenia interaktywne z sekcji Sprawdź się (zwłaszcza ćwiczenia nr 6 i 7).
Materiały pomocnicze:
Załącznik: PDF z ilustracjami z zaznaczonymi liniami do cięcia.
Ilustracja przedstawia osiem zdjęć dotyczących pracy w biurze. Na ilustracji zaznaczone są linie do cięcia pomiędzy tymi zdjęciami. Zdjęcia kolejno od góry przedstawiają:
Dwie kobiety rozmawiające ze sobą obok szafki, na której stoi ekspres do kawy.
Dwie kobiety i mężczyznę, którzy rozmawiają ze sobą w biurze. Stoją przy oknie.
Lewą rękę kobiety z pomalowanymi paznokciami. Kobieta dotyka klawiatury laptopa. Obok widoczna jest myszka.
Kobietę, która siedzi przed ekranem laptopa w biurze. Prawą rękę trzyma na myszce.
Kobietę, która stoi przy drukarce i wyciąga z niej kartkę papieru.
Kobietę wykonującą kopie na kserokopiarce w biurze.
Czworo ludzi, którzy siedzą przy stole konferencyjnym w biurze. Przed nimi, przy tablicy stoi mężczyzna i wskazuje na wykresy na tej tablicy.
Kobietę, która siedzi w fotelu przed komputerem w biurze. Kobieta przegląda dokumenty leżące obok.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą zapoznać się z multimedium przed lekcją w ramach wprowadzenia do tematu zajęć.
W czasie lekcji wirtualny spacer można wykorzystać do utrwalenia słownictwa oraz przyimków miejsca: uczniowie np. w parach zadają sobie pytania dotyczące położenia różnych przedmiotów w biurze np.: Dove si trovano le cuffie? Come si chiama l’oggetto nella sala riunioni sopra il tavolo?
Opis położenia przedmiotów w wybranym pomieszczeniu może stanowić również pracę domową.