Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Studiamo insieme? - Pouczymy się razem?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
uczeń formułuje zdania z wykorzystaniem czasowników modalnych;
uczeń wnioskuje na podstawie informacji zawartych w materiałach audiowizualnych;
uczeń analizuje wypowiedzi ustne i pisemne w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania;
uczeń weryfikuje swoje odpowiedzi z zadań otwartych.
Cele motywacyjne:
uczeń odczuwa satysfakcję, ponieważ potrafi umówić się na spotkanie z włoskimi kolegami;
uczeń za pomocą czasowników modalnych potrafi wyrazić swoje pragnienia oraz zakomunikować o swoich obowiązkach i możliwościach.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy zdarza im się umawiać na wspólną naukę. Następnie prosi uczniów o otworzenie e‑materiału i przeczytanie wprowadzenia oraz polecenia przez tekstem „Weekend con l’italiano”.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj. Następnie prosi wybranego ucznia, by ten opowiedział po polsku, czego dotyczy przedstawiony dialog.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań do tekstu.
Nauczyciel przedstawia nowe zagadnienia gramatyczne.
Po przedstawieniu nowych zagadnień gramatycznych, nauczyciel prosi uczniów o dobranie się w pary i odegranie między sobą scenek, w których na zmianę będą się zapraszać na wspólną naukę lub inne spotkania.
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie polecenia, które znajduje się przed kartą zadań interaktywnych.
Nauczyciel prosi uczniów o zagranie w gry zawarte w karcie zadań interaktywnych oraz wykonanie poleceń znajdujących się pod nią.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie znają zwroty, za pomocą których mogą zaprosić kolegę na wspólne wyjście, jak sformułują pytanie, gdy będą zwracać się do więcej niż jednej osoby oraz gdy będą zwracać się do jakiegoś pana lub pani. Prosi wybranych uczniów o podanie przykładowej odpowiedzi, za pomocą której może zaakceptować zaproszenie oraz jednej, za pomocą której może zaproszenie odrzucić.
Praca domowa:
Zadania z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Kartki z napisami: „amico”, „Signore”, „amici”. Gdy uczniowie pracują w parach, jeden z nich może trzymać przed sobą kartkę z jedną z wymienionych treści. Napis na kartce determinuje sposób, w jaki jego kolega z pary ma sformułować zaproszenie.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie grają w parach w mini‑gry. Na zmianę wypisują błędy, które podczas gry popełniła druga osoba z pary. Później próbują odpytać się wzajemnie z tych zagadnień, które sprawiły im trudność.
Uczniowie, na podstawie pytań z gry „Tris” zadają sobie nawzajem pytania, na które trzeba udzielić ustnej odpowiedzi.