Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Perché amiamo la cucina italiana? - Dlaczego kochamy kuchnię włoską?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, VII klasa, A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
kompetencje cyfrowe
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja słownictwo związane z produktami i daniami kuchni włoskiej,
tworzy odpowiedzi na pytania dotyczące włoskich potraw,
łączy wyrazy tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo,
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna
praktyczna
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
metoda kognitywna
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prezentuje temat i wyjaśnia cele lekcji. Prosi uczniów, aby w miejscu na notatki wpisali takie włoskie potrawy i produkty kulinarne, które są im znane.
Nauczyciel prosi wybranych uczniów, aby przeczytali swoje notatki, a następnie zwraca się, aby porównali swoje zapiski.
Nauczyciel czyta na głos tekst w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego, a następnie poleca uczniom, aby samodzielnie go przeczytali.
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielnie wykonanie poleceń 1‑3 do tekstu.
Nauczyciel pyta uczniów, czy tekst i ćwiczenia są dla nich zrozumiałe i czy mają jakieś pytania.
Nauczyciel prosi o wysłuchanie polecenia 4 do tekstu, a następnie zachęca poszczególnych uczniów do głośnej, indywidualnej odpowiedzi.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel najpierw pyta uczniów, czy wiedzą, jak wygląda mapa Włoch i jaki ma kształt. Prosi, aby wymienili miasta włoskie, które znają lub o nich słyszeli.
Następnie nauczyciel tłumaczy uczniom, że kuchnia włoska jest bardzo zróżnicowana, a najsłynniejsze włoskie dania i produkty pochodzą z różnych części Włoch.
Nauczyciel tłumaczy uczniom, że podobnie jak w języku polskim, tak w języku włoskim istnieją przymiotniki, które pochodzą od nazw geograficznych. Prezentuje uczniom przygotowany materiał leksykalny.
Nauczyciel prosi uczniów, aby obejrzeli katalog interaktywny.
Uczniowie oglądają katalog interaktywny i zadają pytania w przypadku wątpliwości.
Następnie uczniowie samodzielnie wykonują zadania 1–5 do katalogu interaktywnego.
W zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie wykonują poszczególne zadania interaktywne.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, aby wspólnie grupowo wykonali zadanie 6 do katalogu interaktywnego.
Jako podsumowanie nauczyciel prosi uczniów, aby wrócili do zad.1 spod tekstu pierwszego i spróbowali w parach, między sobą zadać podane pytanie, a następnie na nie odpowiedzieć.
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel może zlecić wykonanie pozostałych zadań interaktywnych, a w szczególności zadania 7.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Można zaproponować uczniom, aby:
na jednej, wcześniej przygotowanej, dużej mapie Włoch umieścili poszczególne dania znajdujące się w katalogu interaktywnym.
podzielili wymienione w katalogu interaktywnym potrawy na: dania główne, desery oraz na produkty samodzielne, będące też składnikami innych dań.
wybrali dowolną potrawę z katalogu interaktywnego, spróbowali ją wykonać samodzielnie w domu, następnie zrobili jej zdjęcie i zaprezentowali na forum klasy/grupy.