Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il mio lavoro – Moja praca
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń analizuje i rozumie krótkie opisy wybranych zawodów.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi pisemne dotyczące miejsca pracy i obowiązków przedstawicieli różnych zawodów.
Uczeń tworzy formy żeńskie nazw wybranych zawodów.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, grupowanie pojęć, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne – analiza danych językowych;
strategie metakognitywne – utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne – współpraca w grupach;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji.
Nauczyciel dzieli klasę na trzyosobowe grupy i rozdaje poszczególnym grupom karteczki z trzema profilami zawodowymi (załącznik nr 1).
Uczniowie pracują w grupach:
a) każdy z uczniów przedstawia kolegom z grupy wybraną przez siebie postać podając informacje dotyczące imienia, miejsca zamieszkania, zawodu, miejsca pracy,
LUB
b) uczniowie zadają sobie wzajemnie pytania tak, aby uzyskać informacje na temat postaci wybranych przez ich kolegów (Come si chiama? Dove abita? Che lavoro fa? Dove lavora?).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają opisy zawodów i wykonują polecenie (test wielokrotnego wyboru).
Nauczyciel pyta, który zawód jest dla uczniów najbardziej interesujący i dlaczego.
Uczniowie analizują ilustrację interaktyną i wykonują trzy polecenia.
Uczniowie przedstawiają swoje spostrzeżenia dotyczące tworzenia żeńskich nazw zawodów. Nauczyciel naprowadza uczniów, wyjaśnia wątpliwości i podaje więcej przykładów (w tym celu może wykorzystać informacje z sekcji Przeczytaj/posłuchaj).
W celu utrwalenia materiału składającego się na tę jednostkę lekcyjną, uczeń powinien wykonać 8 ćwiczeń interaktywnych. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji w celu utrwalenia nowych zagadnień lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Kalambury. Poszczególni uczniowie losują karteczki z nazwami zawodów i przy pomocy gestów starają się pokazać, czym zajmują się przedstawiciele wylosowanych zawodów. Pozostałe osoby z klasy próbują odgadnąć przedstawiany zawód. Uczniowie odgadujący powinni podać nazwę zawodu w rodzaju męskim i żeńskim oraz nazwać pokazywaną czynność.
Podczas gry można podzielić klasę na dwa rywalizujące ze sobą zespoły i przydzielać po punkcie za nazwanie:
a) zawodu w rodzaju męskim,
b) zawodu w rodzaju żeńskim,
c) wykonywanej czynności.
Praca domowa:
Zadaniem uczniów jest wykonanie ćwiczeń interaktywnych numer 4, 7, 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może stanowić wzór do zadania polegającego na opracowaniu przez uczniów w ramach pracy domowej ilustracji zawierających informacje o innych zawodach.