Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Dal tabaccaio - W sklepie tytoniowym
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne służące do budowy poprawnych językowo zdań.
zapoznaje się z wyrażeniami służącymi do komunikacji ze sprzedawcą.
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące dokonywania zakupów.
łączy wyrazy w spójne, logiczne zdania, tworząc dialogi odbywające się w sklepie.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo.
zna struktury leksykalne umożliwiające rozmowę ze sprzedawcą.
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu, dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe)
nauczanie wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
podejście holistyczne
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna, w parach
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i przedstawia podstawowe cele zajęć. Pyta uczniów, czy mają jakieś ulubione sklepy, do których często zaglądają na przykład w drodze do szkoły.
Prosi uczniów, aby przeczytali polecenie, które zamieszczone jest przed dialogiem, a następnie, nie patrząc w tekst, posłuchali plików audio i zanotowali nieznane im wyrażenia.
Nauczyciel pyta uczniów, czy usłyszeli w nagraniach jakieś nowe dla nich słowa. Prosi o odnalezienie ich w tekście, a następnie wraz z uczniami analizuje nowo poznane słownictwo.
Faza realizacyjna:
Przed tekstem źródłowym zamieszczony jest cennik biletów dotyczący komunikacji publicznej w Rzymie. Nauczyciel prezentuje uczniom różne opcje biletów.
Pod dialogami znajdują się dodatkowe dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu nowego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o ich wykonanie.
Nauczyciel pyta uczniów, czy zwrócili uwagę na nazwy sklepów, w których odbywały się dialogi, po czym prosi o przeczytanie treści znajdujących się pod zadaniami.
W następnej kolejności, nauczyciel wspólnie z uczniami przegląda ilustrację interaktywną. Prosi ich o zapoznanie się z nowym słownictwem.
Po wspólnym obejrzeniu ilustracji interaktywnej, w zależności od upływu czasu oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie mogą zadawać pytania w przypadku wątpliwości.
W międzyczasie nauczyciel zachęca uczniów do indywidualnego przygotowania zadania nr 7.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel proponuje, aby uczniowie, którzy przygotowali wypowiedź do zadania 7‑go, zaprezentowali ją przed grupą.
W ramach podsumowania nauczyciel zadaje pytanie: Quali articoli possiamo acquistare in Tabacchi e quali in edicola? Chętni uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom wykonanie tych zadań, których nie zdążyli wykonać w trakcie lekcji, a w szczególności zadania 8‑go.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może być wykorzystane do pracy w parach. Uczniowie mają za zadanie przygotowanie dialogów pomiędzy sprzedawcą a klientem, wybierając jedną z grup artykułów przedstawionych na ilustracji interaktywnej.