Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Contratto di lavoro - Umowa o pracę
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń pozna najważniejsze elementy umowy o pracę.
Uczeń dowie się, czym różni się praktykant i stażysta; na czym polega charakter pracy przygotowującej do wykonywania danego zawodu/zajmowania stanowiska.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Uczeń pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Formy pracy:
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki, tablica interaktywna;
słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, co należy do danych osobowych: nome, cognome, indirizzo di residenza, numero di telefono, età itd.
Wszyscy zastanawiają się, w jakiego rodzaju dokumentach można spotkać tego rodzaju dane: dowody tożsamości, akty (np. małżeństwa), świadectwa (carta d’identità, passaporto, atto di matrimonio, certificato). Uczniowie mogą też wymienić umowy (contratti) lub naprowadzi na nie nauczyciel, prosząc uczniów o zapoznanie się z tekstem wprowadzającym.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem Tirocinanti e apprendisti: quali sono le differenze? Poszukują odpowiedzi na pytanie w poleceniu: co różni praktykę stażową od zatrudnienia przygotowującego do wykonywania pracy na danym stanowisku. Zapoznają się z nieznanym słownictwem powiązanym z kręgiem leksykalnym il lavoro; lavorare.
Uczniowie wykonują ćwiczenie towarzyszące tekstowi Tirocinanti e apprendisti: quali sono le differenze?
Kwestia stażu objaśniana jest w tekście właściwym, ze wskazaniem powodów, dla których warto zrealizować jakiś rodzaj stażu przed właściwym zatrudnieniem. Uczniowie mogą wyrazić swoje odnośnie przedstawianych porad. Rozszerzane jest słownictwo powiązane z kręgiem tematycznym lekcji.
Przed przystąpieniem do zapoznania się z multimedium nauczyciel ustala z uczniami, z jakiego rodzaju umowami możemy mieć w życiu do czynienia: umowa kupna/sprzedaży, umowa ubezpieczenia, umowa na wykonanie jakiegoś zadania/zlecenia, umowa o pracę.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją multimedialną. Prezentuje kolejno i pozwala zrozumieć elementy składające się na treść umowy o pracę. Przekazany zostaje podstawowy zakres informacji. Zwrócić należy uwagę na poszerzane i wprowadzane wcześniej słownictwo tematyczne, obecne konteksty użycia.
Uczniowie odnoszą się do polecenia i próbują własnymi słowami wyrazić, co znajduje się w kolejnych paragrafach umowy o pracę.
Wykonują ćwiczenia towarzyszące multimedium (logiczne powiązanie informacji i znaczeń przerabianej terminologii).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują serię ćwiczeń utrwalających i sprawdzających pozyskaną wiedzę (sekcja Sprawdź się): ćw. 1 – test wielokrotnego wyboru z odniesieniem do prawidłowego objaśnienia słownictwa z kręgu pracy; ćw. 2 – dobieranie w pary (opis określonych konceptów); ćw. 3 – użycie słownictwa w zdaniach; ćw. 4 – porządkowanie znaczeń w kategoriach (formy stażu); ćw. 5 – krzyżówka; ćw. 6 – przyporządkowanie osób w określonych funkcjach do opisów.
Jako wprowadzenie do pracy domowej można przypomnieć raz jeszcze podstawowe sformułowania dotyczące wykonywania stażu, zatrudniania, warunków pracy oraz treści umowy o pracę.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 7 i 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Treść włoskiej umowy o pracę można skonfrontować z nieskomplikowaną treścią umowy o pracę w języku polskim, zwracając uwagę na sformułowania nienależące do języka potocznego.