Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: E tu, che lavoro vuoi fare? - A ty, w jakim zawodzie chcesz pracować?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zawodów, ich charakterystyki oraz dane statystyczne dotyczące zarobków i bezrobocia;
zna podstawowe słownictwo używane w tego typu tekstach oraz stosowne do nich struktury gramatyczne z podstawowego poziomu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (wybór zawodu, problem bezrobocia oraz średnie zarobki w Europie);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/materiały piśmiennicze/głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie rozgrzewki językowej nauczyciel pyta uczniów, jakie są zawody, które chcieliby, a których nie chcieliby wykonywać w przyszłości. Podane nazwy zawodów może zapisać na tablicy.
Następnie nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z tekstem z sekcji Przeczytaj/posłuchaj i prosi o wykonanie pierwszego ćwiczenia do tekstu. Jest to ćwiczenie na rozumienie, należy sprawdzić i omówić je przed przystąpieniem do wykonania kolejnego ćwiczenia.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu ćwiczenia oraz różnic w słowach guadagni, stipendio, salario i paga, nauczyciel zachęca uczniów do odkrycia zasad pisowni liczebników od 100 – 1000000. W tym celu prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia drugiego do tekstu źródłowego (zalecana praca w parach lub małych grupach).
Po sprawdzeniu i omówieniu ćwiczenia nauczyciel zaprasza do utrwalenia wiedzy z zakresu liczebników poprzez grę multimedialną typu domino, której celem jest zapobieganie dokonywania transferów z innych języków oraz wzmocnienie wiedzy z zakresu ortografii.
Po ukończeniu gry uczniowie będą gotowi do samodzielnego tworzenia liczebników i wykonania poleceń 1 – 3.
Następnym krokiem jest integracja wiedzy na temat tworzenia liczebników ze znanym już materiałem językowym. W tym celu uczniowie wykonują ćwiczenia 1 – 4 zorientowane na zastosowanie wiedzy językowej z zakresu liczebników w procesach rozumienia, przetwarzania i omawiania krótkich tekstów informacyjnych oraz wykresów związanych z pracą, zarobkami i bezrobociem. W ćwiczeniu 5, które może być wykonane w klasie lub zadane jako praca domowa, uczeń przećwiczy natomiast ortografię wyrazów związanych z tematyką lekcji.
Faza podsumowująca:
Ćwiczenia przewidziane na podsumowanie zdobytej wiedzy (6, 7 i 8) mogą być wykonane w klasie w parach, małych grupach lub ze względu na ich czasochłonność, zadane jako praca domowa.
Praca domowa:
Ćwiczenia 6, 7, 8 z sekcji Sprawdź się, jeśli nie zostaną wykonane podczas lekcji.
Jako dodatkową pracę domową uczniowie mogą przeprowadzić w domu krótką ankietę na temat zadowolenia z zarobków. Przedstawiają jej rezultat w języku włoskim na kolejnej lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych liczebnikom.