Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Competizioni - Zawody sportowe
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne, w zakresie opisywania i relacjonowania wydarzeń sportowych oraz ich rezultatów;
powtarza poprzednio zdobyte wiedzę na temat sportu, poszerzając ją o słownictwo związane z różnymi rodzajami wydarzeń sportowych oraz ich wyników ze szczególnym uwzględnieniem przyimków stosowanych w poznawanych strukturach;
stosuje zdobytą wiedzę w celu pozyskiwania i udzielania informacji na temat wydarzeń sportowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje znane struktury gramatyczne i słownictwo syntetyzując je z nowowprowadzonym materiałem;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego oraz integrowanie go z nowym materiałem;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W celu aktywizacji posiadanej przez uczniów wiedzy językowej z zakresu sportu oraz wiedzy realioznawczej, w fazie rozgrzewki językowej nauczyciel pyta uczniów, w jakich dziedzinach sportu według nich Włosi osiągają największe sukcesy. Następnie, w celu zweryfikowania wypowiedzi uczniów, nauczyciel zachęca uczniów do lektury tekstu poświęconego Olimpiadzie i Paraolimpiadzie, które odbyły się w 2021 roku. Po samodzielnej lekturze uczniowie wykonują polecenie do tekstu. Po sprawdzeniu ćwiczenia i omówieniu wątpliwości, nauczyciel może przeanalizować z uczniami nowe słownictwo (zebrane w tekście właściwym) zwracając szczególną uwagę na użycie przyimków występujących w nowo poznanych strukturach.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z materiałem multimedialnym (katalog multimedialny), dzięki któremu ugruntują nowo poznane słownictwo. Po zapoznaniu się z materiałem uczniowie powinni być gotowi do samodzielnego wykonania trzech poleceń do katalogu multimedialnego, polegających na sprawdzeniu znajomości poznanych struktur.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania ćwiczeń nr 1, 3 i 4 (praca indywidualna lub w parach).
Praca domowa:
Ćwiczenia ukierunkowane na powtórzenie i ugruntowanie posiadanej wiedzy (ćw. 2, 5 oraz 6) mogą być wykonane przez uczniów w domu. W zależności od możliwości czasowych na zajęciach, ćwiczenia otwarte 7 i 8 mogą być wykonane na zajęciach (całkowicie lub częściowo) lub jako praca domowa. Jako pracę domową nauczyciel może zadać również ćw. 9.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas zajęć poświęconych sportom.
Nawiązując do tematyki katalogu interaktywnego, nauczyciel może zadać uczniom ćwiczenie dodatkowe polegające na odszukaniu pochodzenia słowa „olimpiada”. W celu jego wyjaśnienia uczniowie odszukują informacje na temat pierwszych igrzysk olimpijskich w antycznej Grecji.