Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Come mi vesto stasera? - Jak ubiorę się dziś wieczorem?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozpoznaje podstawowe elementy wypowiedzi dotyczącej ubioru.
Uczeń tworzy wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące ubioru i stylu ubierania się.
Uczeń uzasadnia swoje upodobania dotyczące ubioru i stylu ubierania się.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
Uczeń rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
starategie pamięciowe;
starategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe) nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
gamifikacja.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
akcesoria przyniesione przez uczniów na lekcję.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel informuje uczniów o historycznym znaczeniu Ponte Vecchio we Florencji jako ulicy warsztatów złotniczych i sklepów z biżuterią. Pyta, czy lubią nosić biżuterię i dodatki. Wyjaśnia im, że dzięki e‑materiałowi utrwalą i poszerzą słownictwo związane z opisem ubioru i akcesoriów. Przed lekcją nauczyciel może poprosić uczniów z wyprzedzeniem o założenie na lekcję ulubionych dodatków.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by zapoznali się z tekstem rozpoczynającym lekcję w taki sposób, by po lekturze potrafili oni wymienić nowe jednostki leksykalne dotyczące biżuterii. Aby zweryfikować rozumienie tekstu, uczniowie wykonują także ćwiczenie, w którym muszą określić, czy podane stwierdzenia są prawdziwe, czy fałszywe. Następnie nauczyciel przechodzi do omówienia wyrażeń pomocnych w szczegółowym opisie ubioru i stylu ubierania się. Później uczniowie zapoznają się z multimedium – modelem 3D powtarzającym niektóre nazwy elementów ubioru i wprowadzającym słownictwo z zakresu biżuterii i akcesoriów. Uczniowie wykonują trzy polecenia odnoszące się do multimedium i przechodzą do wykonywania ćwiczeń interaktywnych, które mogą też stanowić pracę domową.
Faza podsumowująca:
Uczniowie opowiadają na forum klasy o swoich upodobaniach dotyczących ubioru i stylu ubierania się. Mogą też wspólnie wykonać w tym samym czasie otwarte ćwiczenie interaktywne, które polega na opisie ubioru. Na podstawie wypowiedzi pozostali uczniowie mają wskazać, o kogo chodzi.
Praca domowa:
Np. ćwiczenie 2, 3 i 6 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może uzupełnić lekcję dotyczącą podstawowych nazw ubrań.
Uczniowie mogą zorganizować w klasie zabawę w pokaz mody. Jedna osoba udaje modela/modelkę, a pozostali członkowie klasy mają za zadanie opisać ubrania, które nosi, za pomocą słownictwa z multimedium.